Värska Põhjalaagri matkarada tutvustab sõjaajalugu ja loodust

Setomaa vallas avati eelmisel kolmapäeval viie kilomeetri pikkune matkarada, mis tutvustab Eesti Kaitseväe kunagise Põhjalaagri ajalugu. Matkarada kulgeb Värskas Õrsava järve kaldal ning viib huvilised meeleolukale ajaloolisele rännakule.

Enne Teist maailmasõda oli Eestis mitmeid kaitseväe väljaõppekohti, kuid Põhjalaager Värskas on ainus koht, kus on säilinud hooneid sõjaväekompleksist. Nüüd on avatud matkarada, mis võimaldab külastajatel uurida laagri ajalugu, imetleda arhitektuuri ja nautida looduskaunist ümbrust.

Põhjalaager, ametlikult Eesti Kaitseväe Petseri Põhjalaager, rajati 1920. aastate teisel poolel Värskasse Õrsava järve kaldale. See oli suvine väljaõppekeskus, kus harjutasid ratsaväelased, jalaväelased ja suurtükiväelased üle Eesti. Laager ehitati sõdurite endi poolt primitiivsete vahenditega, kasutades labidaid, kirkasid ja vaguneid.

Seto Instituudi direktor ja Põhjalaagri uurija Ahto Raudoja rõhutas, et Põhjalaager eristub teistest vabariigiaegsetest laagritest, kuna siin on säilinud üle kümne hoone ja palju juugendstiilis arhitektuurielemente. Raudoja sõnul oli kogu laagri ehitamine tollastes rahalistes tingimustes tõeline ime, kusjuures sõdurid lõikasid ise palgid, ehitasid aknad, uksed ja laastukatused.

Matkarajal on 16 infostendi fotodega, mis on paigutatud vaatega kohtadesse, kus kunagi asusid hooned või muud rajatised. See võimaldab külastajatel võrrelda minevikku ja olevikku ning saada arusaamist, kuidas kunagine sõjaväelaager maastikule paigutus. Infostendid on mõeldud kaasaegsete ja ajalooliste vaadete võrdlemiseks, andes aimu sellest, kuidas Põhjalaager kunagi välja nägi.

Matkarajal on ka lasketiir, kus laskmise võimaluse saab soovi korral muuseumist tellida. Rada on rajatud nii hävinenud kui ka säilinud hoonete juurde, andes külalistele autentse kogemuse Põhjalaagri ajaloost.

Endise laagri territooriumil on säilinud ratsarügemendi barakid, söökla, komandandi maja ja muid väiksemaid hooneid. Laagriülema kindral Nikolai Reegi maja on täielikult taastatud, lisaks on matkarajal ka mõned säilinud fragmendid kunagistest hoonetest.

Setomaa valla, muuseumide, turismi ja Seto Instituudi koostöös valminud matkarada pakub külastajatele võimalust kogeda Eesti sõjaväelaagri ajalugu ja nautida ilusat loodust. Matkaraja avamisega soovitakse säilitada ja tutvustada väärtuslikku kultuuripärandit ning pakkuda huvitavat ja harivat elamust kõigile ajaloohuvilistele.