Uus raamat kutsub avastama Saare- ja Muhumaa unustatud muinaslinnuseid

Saaremaa muuseumi toimetiste sarjas esitleti neljapäeva õhtul Kuressaare linnuses arheoloogi ja muinsuskaitsja Jaan Tamme uusimat raamatut “Saaremaa ja Muhu linnused ja maalinnad”. See suureformaadiline ülevaatlik teos käsitleb Saare maakonna linnuste ja maalinnade ajalugu ning viitab ka seni avastamata kaitserajatistele.

Jaan Tamme teos, mille ametlik esitlus toimus neljapäeval Kuressaare linnuses, on osa Saaremaa muuseumi toimetiste sarjast ja kannab numbrit 14. Raamatu esitlus tõi kokku huvilisi, arheolooge ning ajaloohuvilisi, kes soovisid kuulda rohkem Saare- ja Muhumaa rikkalikust ajaloost ning kaitserajatiste pärandist.

Raamatut tutvustades rõhutas Jaan Tamm, et tema teos täidab olulist tühimikku, kuna viimane Saare- ja Muhumaa linnuste ja maalinnade raamat pärineb aastast 1924. Tamme sõnul on tema uus raamat vajalik täiendus, mis toob esile uued teadmised ja avastused.

Teose peamine fookus on Saare maakonna 14 muinaslinnusel, mille hulka kuuluvad Asva, Ridala, Mustla, Päälda, Võhma, Kaali, Paatsa, Kärla Lihulinn, Kahutsi, Kaarma, Muhu, Valjala, Kihelkonna ja Purtsa Kooljamäed. Raamatus on esmakordselt avaldatud kõigi maalinnade reljeefi joonised ja nüüdisaegsed aerofotod.

Autor rõhutas, et teose koostamise käigus tehti ka mitmeid huvitavaid avastusi, mis viitavad seni teadmata kaitserajatistele Saaremaal ja Muhus. “See on praegu oletus loomulikult, aga raamatu koostamise käigus kaardiuuringuid tehes, hakkas üsna mitmel kaardil selliseid kohti silma, mis on väga ahvatlevad. Ja mõnel juhul ka lausa tingmärkidega märgitud, et nad tõesti võivad olla midagi taolist, kas siis päris maalinn või kindlustatud asula või mõni väiksem pelgukoht. Mitu neid võib olla? Ütleme, et ma olen näinud vähemalt 2–3 sellist, mida peaks maastikul uurima,” kommenteeris arheoloog ja raamatu kaastoimetaja Tõnu Sepp.

Raamatu koostajad, Olavi Pesti ja Tõnu Sepp, ning kujundaja Ain Vares on andnud teosele visuaalse mõõtme rikkaliku fotomaterjali ja illustratsioonide näol. Raamatus käsitletakse ka keskaegseid linnuseid, nagu Soela, Pöide, Kuressaare ja Maasilinn.

Jaan Tamme raamat “Saaremaa ja Muhu linnused ja maalinnad” pakub lugejale sügava sukeldumise ajalooliste kindlustuste maailma ning toob esile seni peidus olnud varad Saare- ja Muhumaa rikkalikus ajaloos.