Ukraina välisminister: Euroopal puudub sõjapidamiseks valmidus

Ukraina välisminister Dmõtro Kuleba väljendas sel nädalal muret Euroopa sõjakäsitluse ja kaitsevõime arengu pärast, öeldes, et Euroopal puudub valmisolek sõdida. Kuleba sõnul ei ole Euroopa jaoks majanduslikult atraktiivne toota relvi ja laskemoona, mille tulemuseks on nende tootmise vähesus.

“Kahjuks kulutavad meie sõbrad liiga palju aega sellele, et mõelda, kuidas ja millal nad suurendavad relvade ja laskemoona tootmist,” rõhutas Kuleba neljapäeval väljaandele The Kyiv Independent antud intervjuus.

Võrreldes Euroopaga on Kuleba sõnul Venemaa suutnud kohandada oma majandust sõjandussektoriga paremini. Minister selgitas, et Venemaa eelarvest eraldatakse umbes 35 protsenti sõjategevuseks, toetudes tugevale autoritaarsele kontrollile relvatööstuse üle.

Kuleba sõnul on Euroopa probleemiks riikidevahelised erimeelsused, mis on takistanud relvade ja varustuse tootmisvõimsuse piisavat kasvu, kuigi tehnoloogiliselt on Euroopa Venemaast ees. “Olen rohkem mures kaitsetööstuse arengu kui uute relvade saabumise pärast,” märkis Ukraina välisminister.

Kuleba pakub lahendusena Euroopa Liidu, USA ja teiste sarnaselt mõtlevate riikide relvatööstuste paremat koordineerimist kuni teatud piirini, et tagada tootjate ühtne süsteemne toimimine.

Intervjuus rääkis Kuleba ka võimalikest tulevikustsenaariumidest, kui Venemaa peaks võitma sõja Ukraina vastu. Minister hoiatas, et Kremli imperialism võib seejärel ohustada teiste Euroopa riikide julgeolekut.

Lõpetuseks selgitas minister, et Ukraina on jätkuvalt tugevalt seotud hävitajate F-16 hankimisega ning kinnitas, et need on teel Ukrainasse. Väljaõpe pilootidele kulgeb plaanipäraselt, ning Ukraina strateegilise kommunikatsiooni ja infoturbe keskuse teatel võivad F-16-d osaleda lahingutegevuses juba järgmisel kevadel. Keskus lükkas ümber Venemaa väited Ukraina hävitajate hävitamisest, kinnitades, et see on vaid propagandistlik info.