Üha enam poolakaid pöördub oma esivanemate usku

Kuigi Poola eelkristliku paganliku ususüsteemi jäljed on endiselt Poola kultuuris ja traditsioonides olemas, kadus nende tavade praktiseerimine suuresti pärast kristluse vastuvõtmist. Siiski elustab üha kasvav arv poolakaid oma esivanemate uskumusi kaasaegse paganliku religiooni näol, mida tuntakse kui Rodzimowierstwo ehk põlisusk, kirjutab Katarzyna Skiba veebilehel Notes from Poland.

Nagu teisteski religioonides on usulahke või -harusid, nii on ka põlisusu sees erinevaid gruppe. Ametlikuks tunnustamiseks peavad need grupid registreerima end Poola siseministeeriumis usulise organisatsioonina.

See annab liikmetele erinevaid seaduslikke õigusi, sealhulgas võimaluse küsida puhkepäevi usuliste pühade jaoks ning võimaluse lasta oma lastel õppida nende uskumusi koolides pakutavatel usundiõpetuse tundides. See võimaldab ka riiklikul statistikaametil (GUS) koguda organisatsiooni kohta andmeid.

GUS-i viimatise religioonide aruande kohaselt, mis avaldati 2022. aastal, on Poolas neli põlisusu organisatsiooni, millel on kokku 3300–3400 liiget. Suurim – Poola Põlisusu Kirik (RKP) – on alates 2011. aastast iga aastaga kasvanud ja 2021. aastaks oli tal 2723 liiget.

Lisaks registreeriti jaanuari lõpus siseministeeriumis uus põlisusu organisatsioon – Poola Põlisusuliste Religioosne Ühendus “Ród”.

Põlisusk on seega väike, kuid kasvav religioon, kuigi on keeruline hinnata selle tegelikku suurust, kuna kõik selle järgijad – Rodzimowiercy – ei kuulu registreeritud organisatsioonidesse.

See usk on üle elanud mitmeid ajaloolisi pöördeid, alates Poola esialgsest kristianiseerimisest 966. aastal, usuliidrite arreteerimisest stalinistliku perioodi ajal kuni tänapäevase religioosse monumendi vandaliseerimiseni.

Mis on põlisusk Poolas?

Põlisusk on polüteistlik religioon, mis rõhutab sidet mitme jumala, samuti oma esivanemate ja loodusega. Selle järgijad näevad seda kui eelkristliku Poola slaavlaste religioossete uskumuste ja rituaalide jätkumist.

“Selle peamised alused põhinevad looduse austamisel ja harmoonias elamisel, mis on saadud põlvest põlve edasi antud traditsioonidest,” ütleb Ratomir Wilkowski, RKP nõukogu esindaja ja žerca – põlisusu preester.

Nende traditsiooni kohaselt määrab maailma saatuse ülim jumal, kosmiline jõud, mis ümbritseb universumit. RKP-s nimetatakse seda jumalat Świętowitiks, kuid teistes kohaliku usu organisatsioonides kasutatakse erinevaid nimesid. Świętowiti peetakse mitte niivõrd hea-kurja dihhotoomia järgi määratletuks, vaid põlisusulised usuvad, et ta ületab subjektiivseid, inimtekkelisi kriteeriume.

Światowidi puuskulptuur Gajownikis

Järgijad usuvad ka panteoni, mis koosneb mitmest muust jumalusest, kes tulenevad ülimast jumalast ja võivad olla konkreetsete elementide, paikade või nähtuste kehastused. Nende hulka kuuluvad Mokosz, naiste saatuse ja viljakusega seotud emajumalanna, ning Swaróg, tule, taeva ja päikese jumal.

10. sajandi lõpus sisenes Poola kristianiseerimise ja poliitiliste muutuste perioodi, mida ajaloolane Anita Prazmowska kirjeldab oma raamatus “Poola ajalugu” kui “tormide, konfliktide ja verevalamise aega”.

Vähemalt üks paganlik ülestõus roomakatoliku kiriku vastu toimus 1030. aastatel, destabiliseerides kirikut ja riiki. 12. sajandi Põhjala ristisõjad tõid kaasa paganlike religioonide vägivaldse mahasurumise nii Poolas kui ka laiemas Balti piirkonnas.

Või nagu RKP ütleb, oli see periood, mil kirik “püüdis jõhkralt hävitada kõik, mis oli seotud meie esivanemate vaimse maailmaga”.

Rekonstrueerimisprotsess algas koos 19. sajandi romantismiajastu rahvusliku taassünniga. Lõpuks, kahe maailmasõja vahelisel perioodil, hakkasid Poolas ilmuma esimesed tänapäevased põlisusu organisatsioonid, kuid nende juhid arreteeriti sõjajärgse kommunistliku stalinistliku repressiooni ajal.

Tänapäeval tuntud põlisusu algus ulatub 1990. aastatesse, kui asutati organisatsioonid nagu RKP ja Poola Slaavi Kirik (PKS), tuues usu tänapäeva ja kasvatades aeglaselt suuremat järgijaskonda.

Põlisusk tänapäeval

Kuna kristlus on sajandeid olnud domineeriv religioon, on kaasaegne paganlus “teatud mõttes rekonstruktsioon,” ütleb Scott Simpson, Jagelloonia Ülikooli õppejõud, kes on spetsialiseerunud rituaaliõpingutele ja kaasaegsele paganlusele Kesk- ja Ida-Euroopas. “Osa traditsioone on kahjustatud, killustatud või täielikult kadunud.”

Kuid usu järgijad rõhutavad, et nad ei taaskehasta ajalugu ega ärata ellu “surnud” mütoloogiat.

“Slaavi põlisusk – kui elav, kaasaegne usk – ei tähenda niivõrd tagasipöördumist varasema, eelkristliku kultuuri juurde, vaid selle jätkamist, säilitamist, arendamist ja populariseerimist,” ütleb Wilkowski.

See tähendab, et mida ei saa rekonstrueerida 10. sajandi kroonikate või akadeemiliste allikate põhjal, arendatakse selle asemel välja Rodzimowiercy tehtud valikutest ja siirast religioossest inspiratsioonist, selgitab Simpson.

Kultuur ja identiteet on kohaliku usu jaoks samuti olulised. “Kõige selle aluseks on slaavlus, see kultuur, see ühine tuum, mis ühendab meid kõiki,” ütleb Szymon Bronimir Gilis, uusorganisatsiooni Ród žerca ja vanemate juhtkonna liige.

Religioossed pidustused järgivad looduse tsükleid, sealhulgas pööripäevi, millest igaüks on rahvakalendri püha. Nende hulgas on Noc Kupały (Kupała öö) – suvine pööripäev –, mis tähistab armastust, viljakust, Päikest ja Kuud.

Kupała öö ajal hüppavad põlisusulised üle lõkete, et end kurjast puhastada ja kaitsta, ning osalevad massiliselt suplustes lähedalasuvates veekogudes. Muud rituaalid hõlmavad laulmist ning lilledest ja teistest taimedest pärgade kandmist.

Poola põlisusulised tähistamas suvist pööripäeva 2022. aastal Krakowi lähedal

Kuigi põlisusul on juhid, on kollektiivne teenistus selle usulise praktika oluline osa.

“Üks rituaali keskseid elemente on joogisarve ringikäimine koos toostidega. Iga inimene lisab mingi väikese teoloogilise killukese ja grupp kiidab selle heaks ja õndsaks,” ütleb Simpson. “See on peaaegu vastupidine autoriteedile, kes ütleb, mida sa peaksid uskuma.”

Paganlus ja Poola identiteet

Paljude poolakate jaoks on roomakatoliku usk muutunud riigi kultuuri ja identiteedi sünonüümiks. Kuigi osavõtt usutavadest on järsus languses, näitavad viimased rahvaloenduse andmed, et 71% poolakatest identifitseerib end endiselt roomakatoliiklastena.

“Tänapäeva Poolas on roomakatoliku usu osas väga tugev tunne, et see on Poola väärtuste varasalv, ja ka poliitikud räägivad seda,” ütleb Simpson. “Kuid enne roomakatoliku kiriku saabumist olid samuti olemas asjad ja täna on asju, mida võib siiralt nimetada poola väärtusteks ja mis ei ole roomakatoliiklikud,” sealhulgas rahvakombed ja traditsioonid.

Kuigi põlisusuliste arv kasvab, ütlevad nii eksperdid kui praktikud, et paljud poolakad ei ole teadlikud selliste kogukondade olemasolust ja sellest, mida nad usuvad.

“Ma ei tea, kas ühiskond on üldse teadlik, et on olemas selline asi nagu kaasaegne paganlus,” arvab Joanna Malita Król, Jagelloonia Ülikooli usundiuuringute instituudi teadlane.

“Isegi mõisted “paganlus” või “neopaganlus” kannavad endas “teistsugususe” tunnet, sest need tulid kristlastelt, kes otsisid nimetust nende teiste inimeste jaoks enda ümber,” selgitab Mariusz Filip, Poznańi Adam Mickiewiczi Ülikooli antropoloog.

Kaasaegsed võitlused

Kuigi põlisusulised ei puutu kokku laialdase diskrimineerimisega, ei ole nende usku alati Poolas hästi vastu võetud.

2009. aastal Babia Góra külas vandaliseeriti saega Światowidi puuskulptuuri ja üritati see maast välja tõmmata. See sümbol – neljapoolne sammas, mille nimi tähendab maailmanägijat – on põlisusuliste jaoks sama oluline kui rist kristlastele.

2017. aastal esitas lähima Choroszczi linna volikogu liige ametliku ettepaneku Światowid eemaldada. Varsti pärast seda kadus see Babia Góralt, mis tõi kaasa mõne tosina põlisusulise protesti.

“Kui keegi oleks sooritanud sarnase teo kristliku risti või kabeli vastu, oleks koheselt tekkinud skandaal ja politsei oleks automaatselt algatanud uurimise,” ütles Wilkowski protesti ajal peetud kõnes.

Põlisusulisi võidakse stereotüpiseerida ka poliitilisteks äärmuslasteks, kuna nende usk rõhutab slaavlust ja kohalikku päritolu ning paganlikke sümboleid on paremradikaalid omaks võtnud.

Tegelikult on kohalik usk “sisemiselt mitmekesine liikumine, kus võib leida kogu poliitiliste vaadete spektri,” arvab Filip, kelle uurimistöö on spetsialiseerunud paremradikaalsusele põlisusuliste seas.

“Mõned inimesed arvavad, et hakkan neile loitse peale panema,” ütleb Marcin Józefaciuk, esimene Poola parlamendiliige, kes identifitseerib end kaasaegse paganana, kuigi ta tunnistab, et seda juhtub “üha harvemini”.

Rodzi organisatsiooni hiljutise registreerimise ajendil on usu liikmetel eesmärk edendada laiemat arusaamist, kes nad on.

“Ametlik registreerimine ei tähenda, et meie töö siin lõpeb,” kirjutasid Rodzi esindajad Facebooki postituses. “See on signaal, et peame käised üles käärima ja elavdama oma tööd slaavi põlisusu taaselustamiseks Poolas.”