Hiljuti avaldatud video, milles ersa, mokša ja ingeri aktivistid esitavad teravat kriitikat Eestis tegutseva Fenno-Ugria asutuse suhtes, on tekitanud laialdast poleemikat. Kolmapäeval, 10. juulil avaldasid Vabade Rahvuste Liigat esindavad soome-ugri aktivistid video vastuseks Fenno-Ugria esindajate hiljutistele sõnavõttudele Eesti Rahva Muuseumis, mis on vabadusvõitlejate sõnul laimavad ja esitavad Kremli jutupunkte. Ersa, mokša ja ingeri aktivistid süüdistavad Fenno-Ugria juhte passiivsuses ja vaikivas hoiakus seoses Moskva sihipärase assimilatsioonipoliitika ja rahvuslike aktivistide tagakiusamisega Venemaal.
Aktivistid, kes viibivad Ukrainas, pöörduvad Riigikogu esimehe Lauri Hussari, Riigikogu kultuurikomisjoni esimehe Heljo Pikhofi, Eesti Kultuuriseltsi esimehe Margus Allikmaa, Riigikogu fraktsioonide juhtide, parlamendiliikmete ja Eesti Vabariigi kultuuriministeeriumi poole. Nad paluvad anda hinnang Fenno-Ugria juhatuse tegevusele soome-ugri rahvaste õiguste kaitsmisel Venemaal.
Video on vastuseks Fenno-Ugria fondi korraldatud arutelupaneelile Eesti Rahva Muuseumis, kus juhatuse liige Tõnu Seilenthal, etnoloog Aimar Ventsel ja ajaloolane Jaak Prozes kritiseerisid soome-ugri vabadusvõitlejaid. Nii näiteks süüdistas Aimar Ventsel vabadusvõitlejaid ja Vabade Rahvuste Liiga esindajaid “marginaalsuses” ning isegi “esoteerilises neonatsismis”.
Avalikult Fenno-Ugria tegevuse vastu sõna võtnud aktivistide seas on ersade peavanem (inäzor) Boläeń Syreś (loe ka intervjuud temaga!), mokšade esindaja ja Anatoli Rjabovi nimelise soome-ugri keskuse juhataja Donisi Tšovganon, ingerlasest Ukraina sõja veteran Anton Mulkahainen ja ersa rahvusest Ukraina sõdur Aleksander Butjaikin.
“Kuidas peaksid langenud ersa sõdalase Aleksei Veštševailovi lähedased tajuma sõnu “marginaalid” ja “esoteerilised neonatsid”, nagu Aimar Ventsel meid nimetab? Sõdalane, kes suri selleks, et Vene armee ei tuleks Balti riikide aladele. Millist karuteenet osutab Fenno-Ugria juhtkond meie rahvastele? Kuidas nad kujutavad meid poliitikutele ja diplomaatidele, kellega me dialoogis oleme ja toetust otsime oma õiguste ja vabaduste eest võitlemisel?” küsitakse videos.
Fenno-Ugria Asutus, mis seab oma põhikirjaliseks eesmärgiks “toetada uurali rahvaste taassündi”, on saanud kriitika osaliseks, et ta ei täida oma missiooni. Boläeń Syreś märkis, et soome-ugri rahvastel on juba pikka aega olnud küsimusi suurima soome-ugri esindusorganisatsiooni kohta. Tema sõnul on Fenno-Ugria loobunud oma missioonist toetada sugulasrahvaste kultuuri arengut välismaal. Asutus ei pööra tähelepanu soome-ugri kultuuri hävitamisele Venemaal ega tee midagi sugulasrahvaste õiguste kaitsmiseks Venemaal. Lisaks on Fenno-Ugria juhtkonna sõnad muutunud peaaegu eristamatuks Venemaa propagandasõnumitest.
Aktivistid rõhutasid, et Fenno-Ugria juhid kasutavad asutust ära, et edendada samu jutupunkte nagu Vene propaganda. Aktivistide sõnul on Fenno-Ugria juhtkonna sõnavõtud ja tegevused olnud passiivsed ning vaikinud Venemaa agressiooni ja assimilatsioonipoliitika teemal. Aktivistid süüdistavad Fenno-Ugria juhtkonda selles, et nad ei ole piisavalt tõstatanud soome-ugri rahvaste õiguste rikkumisi rahvusvahelistel platvormidel ega pakkunud piisavat toetust neile, kes on Venemaal repressioonide all. Nad toovad esile, et Fenno-Ugria juhid on koos Venemaa meediaga osalenud soome-ugri rahvaste vabadusvõitluse diskrediteerimises ja laimamises.
“Eestlased, kas te ei olnud pärast Teist maailmasõda samas orjastatud positsioonis, kus meie rahvad Venemaal on täna?” küsivad aktivistid videos. “Kas te nimetate ka oma poliitilist emigratsiooni, 20. sajandi pärandit, “marginaalseteks” ja “kummalisteks tegelasteks”? Vabade Rahvuste Liiga on koondanud märkimisväärse osa soome-ugri kogukonnast. Me tõstatame oma aktivistide tagakiusamise küsimust rahvusvahelistel platvormidel, räägime sellest Euroopa, Aasia ja Ameerika poliitikutega. Me selgitame, et Venemaal on oma väärikuse ja rahvusliku identiteedi kaitsmine lihtsalt võimatu. Me abistame põlisrahvaste aktivistide poliitilise varjupaiga taotlemisel, keda Vene režiim ähvardab repressioonidega ja kes on sunnitud päästma oma elu ja oma lähedaste elu emigreerudes välismaale. Mida on Fenno-Ugria Asutus teinud nende soome-ugri aktivistide toetamiseks, keda Venemaal taga kiusatakse? Mida on ta teinud Nujan Vidjazi, Kšumantsjan Pirguži, Nadežda Radionova, Andrei Romaškini ja kümnete teiste ersade, mokšade, komide, maride heaks, keda Venemaa Föderatsioonis ähvardatakse läbiotsimiste ja kinnipidamistega?”
Boläeń Syreś ja teised aktivistid viitavad, et Fenno-Ugria on aastaid kulutanud raha projektidele, mis ei ole olnud piisavalt tõhusad. Nad rõhutavad, et on vaja tõsist hindamist Fenno-Ugria tegevus vajab tõsist ümbermõtestamist, et asutus täidaks oma missiooni ja toetaks tõeliselt soome-ugri rahvaste õigusi ning kultuuri säilitamist. Samuti kutsuvad nad Eesti ühiskonda üles pöörama tähelepanu sellele probleemile ja andma hinnang Fenno-Ugria tegevusele, mis demoraliseerib hõimurahvaste liikumist.