Soome traditsionalist räägib Viljandi kirjanduspäevadel rännakust mööda põliseid pühapaiku

Viljandis toimuvad 13.–16. märtsil juba teist korda kirjanduspäevad ning seekord ootavad külalisi suure hulga Soome kirjanike, muusikute ja filmitegijate esinemised. Üks külalistest on mitmekülgne isiksus Aki Cederberg, keda tuntakse nii kirjaniku, seikleja kui ka uurijana. Tema tegevus on tihedalt seotud pühaduse ja vaimsuse otsingutega ning tema looming kajastab vaimseid teemasid ja rännakuid läbi muistse Euroopa ning India pärimuse.

Kirjanduspäevade raames on võimalik kohtuda Aki Cederbergiga ning kuulata tema vestlust kirjanike Paavo Matsini ja Siim Lillega. Sündmus leiab aset reedel, 15. märtsil kell 18 vinoteegis Mulks, mis asub aadressil Tartu 7c.

Aki Cederberg on kirjanik, seikleja ja uurija, kelle tegevus on seotud pühaduse ja vaimsuse otsingutega. Ta on muu hulgas süvenenud Euroopa ja India põlistesse traditsioonidesse ning nende omavahelistesse seostesse. Cederberg on ühtlasi Porvoon Kipinä nimelise kultuuriajakirja peatoimetaja.

Cederbergi esikteos “Pyhiinvaellus: Matkalla Intiassa ja Nepalissa” (Salakirjat, 2013) on ilmunud ka inglise keeles (“Journeys in the Kali Yuga: A Pilgrimage from Esoteric India to Pagan Europe“. Inner Traditions, 2017). See on Cederbergi isiklik lugu tema vaimsetest otsingutest India ja Euroopa vahel. Raamat kirjeldab tema kogemusi India ja Nepali iidse pärimusega, eriti kohtumisi Naga Baba müstikutega ja osalemist Kumbh Mela festivalil. Samuti uurib ta India ja Euroopa vahelisi spirituaalseid sarnasusi ning püüab taaselustada Euroopa paganlikke traditsioone ja pühapaiku.

Cederberg jutustab raamatus ühtlasi, kuidas tema otsingud vaimse kodumaa järele viisid ta lõpuks tagasi koju Euroopasse. Ta suundus siinsetesse pühapaikadesse, unistades Euroopa muinasjumalate taasärkamisest, et taasühendada Läänt oma eelkristliku vaimse pärandi, pühade maastike ja hingega. Nii andsid Indiast ja Nepalist saadud teadmised talle just need vahendid, mida ta vajas oma kodumaa sügavamate aarete avastamiseks.

Mahukas “Pyhä Eurooppa” (Basam Books, 2020) on inglise keelde tõlkimisel. Raamat viib lugeja retkele mööda Euroopa ajaloolisi pühapaiku, avades nende sügavamat tähendust ning mineviku ja tänapäeva nähtamatuid seoseid. Autor on lubanud Viljandi kirjanduspäevadel sellest raamatust ette kanda peatüki, mis käsitleb Eestit.