Slovakkia sotsiaaldemokraadist peaministri tulistaja oli seotud nii Kremli- kui läänemeelsetega

Slovakkia sotsiaaldemokraadist peaminister Robert Fico sattus kolmapäeval tulistamise ohvriks, mille käigus sai ta raskelt haavata. Pärast õnnestunud operatsiooni on Fico seisund stabiilne, kuid siiski tõsine. Üks valitsuse liige kinnitas, et peaminister ei ole enam eluohtlikus seisundis, mis annab lootust tema paranemisele.

Slovakkia siseminister Matuš Šutaj Eštok teatas neljapäeval, et peaministri tulistamises kahtlustatuna on kinni peetud mees, kellele on esitatud süüdistus mõrvakatses. Meediateadete kohaselt on kahtlusalune Juraj Čintula seotud Vene-meelse paramilitaarse organisatsiooniga Slovenskí Branci. Minister Eštok selgitas, et Slovakkia politsei töötab üheainsa rünnakuversiooni alusel ja kahtlustatavat süüdistatakse ettekavatsetud mõrva katses, lisades, et teol olid poliitilised motiivid.

Eštok kirjeldas kahtlustatavat kui aprillikuistes presidendivalimistes pettunud üksiküritajat. Ta ütles: “See oli üksiküritaja, kelle tegevus hoogustus pärast presidendivalimisi, sest ta ei olnud tulemustega rahul.” Aprillis toimunud presidendivalimised võitis erakonda “Suund – Sotsiaaldemokraatia” (Smer–SD) kuuluv peaminister Robert Fico.

Meedia andmetel on tulistaja 71-aastane kirjanik ja aktivist Juraj Čintula, kes kuulub läänemeelsesse Progressiivsesse Parteisse. Uudistekanal Aktuality.sk tsiteeris mehe poega, kelle sõnul on tema isal relvaluba ja ta ei tea, mida isa kavandas või kavatses. “Mul ei ole aimugi, mida mu isa kavatses, mida ta kavandas, mis juhtus,” ütles tulistaja poeg.

Ungari uuriv ajakirjanik Szabolcs Panyi teatas, et sotsiaalmeedia postituste kohaselt on Čintula seotud Vene-meelse paramilitaarse rühmitusega Slovenskí Branci, millel on seoseid Kremliga. Slovakkia uudisteportaal aktuality.sk kinnitas samuti mehe sidemeid rühmitusega, viidates tõenditele ja fotodele.

Rühmituse Facebooki kontol 2016. aasta jaanuaris tehtud postitusel on pilt Čintulast, kes peab kõne sõjaväevormides organisatsiooni liikmete kõrval. Slovenskí Branci on registreerimata poolsõjaline organisatsioon, mis on tegutsenud Slovakkias alates 2012. aastast. Väljaande VSquare uurivad ajakirjanikud kirjutasid 2019. aastal, et Slovenskí Branci tegi koostööd Kremli-meelse mootorratturite klubi Ööhundid Slovakkia haruga ning et rühma juhti koolitasid välja endised Venemaa eriüksuslased, vahendas Meduza.io. Oktoobris 2022 teatas organisatsioon oma tegevuse lõpetamisest.

71-aastane kirjanik ja aktivist Juraj Čintula tulistas peaminister Ficot väidetavalt viie kuuliga Handlová kesklinnas pärast valitsuse istungit. Pealtnägijate sõnul kõndis Fico teda tervitama tulnud inimeste poole, kui kõlas mitu lasku. Seejärel kukkus Fico maha. Üks pealtnägija ütles, et kuulis mitut lasku ja nägi, kuidas politsei ühe mehe kinni võttis. Hiljem avaldatud videokaadrites oli näha, kuidas turvamehed Fico maast autosse tõstsid ja minema sõitsid.

Peaminister toimetati helikopteriga Banská Bystrica haiglasse, kuna Bratislavasse jõudmiseks oleks kulunud liiga palju aega. Valitsus teatas, et peaminister vajas kiiret meditsiinilist sekkumist.

Slovakkia peaministri Robert Fico vastu toime pandud atentaat on süvendanud riigi poliitilist ja julgeolekuolukorda. Kuigi Fico seisund on stabiilne ja mitte enam eluohtlik, jääb tema seisund tõsiseks. Juhtunu taustal kerkivad esile küsimused seoses venemeelsete paramilitaarsete rühmituste tegevusega Slovakkias ja nende mõjuvõimuga.