Riigikogulane vihjas, et Eesti looduskaitsjad on Venemaa julgeolekuorganite teenistuses

Eesti 200 poliitiku ja endise Kaitseministeeriumi strateegilise kommunikatsiooni juhi Peeter Tali hiljutine avaldus looduskaitsjate kohta on tekitanud mitmeid küsimusi. Nimelt võib Tali avalduses näha vihjet, et Eesti looduskaitsjad on Venemaa julgeolekuorganite teenistuses.

Peeter Tali esines oma ettekandega “Ettekujutusest võib saada tegelikkus” loodusressursside aastakonverentsil “Tõde või tegu”, kus ta käsitles keskkonnakaitse teemade manipuleerimist. Tali sõnul on mõjuagentide abil loodud “kasulikke idioote”, kes teadmatult teenivad teiste huve, sealhulgas Venemaa julgeolekuorganite, eriti FSB ja GRU, eesmärke.

Peeter Tali väitis oma ettekandes, et keskkonnakaitse teemadega manipuleerimine on tavaline ning Venemaa mõjutustegevust juhivad eriteenistused, kes kasutavad küber- ja inforuumi oma eesmärkide saavutamiseks. Ta tõi näiteks Gazpromi torude juhtimise Läänemere kaudu, millel oli keskkonnapakett kaasas, võimaldades rahvusvaheliste fondide kaudu Eestisse raha tuua, et mõjutada Natura 2000 alade loomist.

Muuhulgas on Tali arvates Venemaa üks eesmärke Eesti metsatööstuse tegevuse takistamine. Avalik arutelu Eesti metsa raiemahtude üle tuleb Tali järgi aga kasuks ainult Venemaale. “Ta rõhutas, et eesmärk on lõhkuda Eesti ühiskonda ja metsatööstust, keerates küsimuse selle ümber, kas Eestis raiutakse metsa liiga palju või liiga vähe, mis kindlasti pole Eestile kasulik,” vahendas Maalehes Tali väljaöeldut ajakirjanik Mari Kartau.

Peeter Tali on olnud Eesti kaitsejõudude peastaabi avalike suhete teenistuse ülem, Kaitseministeeriumi strateegilise kommunikatsiooni juht (2012–2017) ning NATO strateegilise kommunikatsiooni keskuse asedirektor (2017–2020). 2023. aastal valiti ta erakonna Eesti 200 nimekirjas Riigikogu liikmeks.