Rahvuslikud noorteorganisatsioonid: Venemaa hübriidsõjale tuleb anda otsustav vastus

EstLink 2 elektrikaabli rikkumine Soome ja Eesti vahel on järjekordne tõsine intsident Euroopa taristuobjektide vastu suunatud rünnakute seerias. See juhtum, nagu mitmed teised sarnased sabotaažiaktid viimastel kuudel, viitab Venemaa sihikindlale hübriidsõjale Lääne vastu, leiavad Soome, Eesti ja Läti rahvusmeelsed noorteühendused oma ühises pöördumises.

Ainuüksi detsembris rikuti Läänemeres neli veealust kaablit, mille taga oli Venemaa nn varilaevastik – laevad, mis sõidavad kolmandate riikide lipu all, kuid tegutsevad Venemaa huvides. Ühe sellise laeva pardalt leiti luureseadmed, mida kasutati NATO kohta andmete kogumiseks ja Venemaale edastamiseks. Selline tegevus on otsene vaenulik akt, mille eesmärk on kahjustada NATO riikide varustuskindlust ja taristu turvalisust.

Läti, Soome ja Eesti rahvuslike liikumiste Tõusva Päikese (Austošā Saule), Uudenmaan Akseli ja Sinise Äratuse algatusel kutsutakse üles kehtestama kohustuslikku saatemeeskonda kõikidele Läänemerel liikuvatele laevadele, mis ei kuulu NATO riikidele või nende lähedastele liitlastele.

Plaan näeb ette kohustusliku kontakti lähima lootsijaamaga, tagamaks, et kõik laevad on pideva jälgimise all. Koostöö puudumisel peaksid laienema sanktsioonid, mis annavad märku, et turvanõuete rikkumine ei jää tagajärgedeta.

Lisaks soovitavad rahvuslased Läänemere sulgemise kaalumist NATO ja Euroopa Liidu poolt, kui vaenulike riikide laevad jätkavad agressiivset tegevust. Selline samm saadaks tugeva poliitilise ja julgeolekualase sõnumi, et Läänemeri pole saboteeritav. Kui olukord peaks veelgi eskaleeruma, tuleks nende hinnangul viia arutelu NATO tasandile ja rakendada 4. artikli põhimõtteid, mis võimaldaksid kollektiivseid kaitsemeetmeid ohutuse tagamiseks ja piirkonna stabiilsuse säilitamiseks.

Algatajad soovitavad, et Põhja-Atlandi Nõukogu võtaks seisukoha, et sabotaaž vastab ÜRO mereõiguse konventsiooni (UNCLOS) artikli 101 definitsioonile piraatlusest. Konventsioon määratleb piraatlusena “mis tahes ebaseaduslikud vägivalla-, vabadusekaotuse- või röövimisaktid, mida eralaeva või õhusõiduki meeskond või reisijad teostavad eesmärgiga saada isiklikku kasu väljaspool ühegi riigi jurisdiktsiooni”.

Kui Lääs ei vasta Venemaa hübriidsõjale selgelt ja otsustavalt, seab see ohtu Euroopa julgeoleku ning jätab Läänemere piirkonna pideva surve alla. Rahvuslaste üleskutse nõuab Euroopa Liidu ja NATO ühist sekkumist, et tõkestada Venemaa varjatud rünnakud, kaitsta kriitilist taristut ja tagada piirkonna julgeolek. On aeg, et NATO ja Euroopa Liit näitaksid, et nende tugevus seisneb mitte ainult sõnades, vaid ka tegudes.