Rahvuskogu on teel Prantsusmaa parlamendivalimiste võidu suunas

Prantsusmaa rahvuslik erakond Rahvuskogu (RN) on esialgsete lävepakuküsitluste põhjal teel parlamendivalimiste esimeses voorus võidu suunas, kogudes umbes 35 protsendilise toetuse. Vasakliit Uus Rahvarinne (NFP) järgneb tihedalt 30 protsendiga, samas kui president Emmanuel Macroni tsentristlik koalitsioon Ensemble (Koos) jääb kolmandaks paari protsendipunktiga.

Prognoosid avaldati pärast hääletuse lõppu Eesti aja järgi kell 21:00. RN esindusfiguur Marine Le Pen rõhutas, et teine voor on otsustav ning rahvas peab andma erakonnale absoluutse enamuse, et parteijuht Jordan Bardella saaks peaministriks.

“Me vajame absoluutset häälteenamust, et president Emmanuel Macron nimetaks Jordan Bardella kaheksa päeva pärast peaministriks,” seletas Le Pen toetajatele.

President Macron kutsus pühapäeval üles looma laiapõhist demokraatlikku liitu parempopulistide vastu. “Rahvuskoguga silmitsi seistes on saabunud aeg laialdase ja selgelt demokraatliku ja vabariikliku liidu moodustamiseks teises voorus,” ütles Macron.

Prantsusmaa peaminister Gabriel Attal kutsus samuti üles hääletama teises voorus rahvuslaste vastu, hoiatades, et RN võib saavutada absoluutse enamuse. “Meie eesmärk on selge ehk takistada Rahvuskogu edu teises voorus. Neile ei tohi minna ühtegi häält,” rõhutas Attal.

Vasakpoolsete liider Jean-Luc Mélenchon märkis, et Macroni tsentristlik liit sai esimeses voorus raske kaotuse ning kutsus prantslasi üles hääletama parempopulistide vastu. Mélenchon teatas, et tema partei Alistamatu Prantsusmaa (LFI) võtab tagasi kandidaadid ringkondades, kus nad tulid kolmandaks ja kus RN juhib, et vältida RN võitu.

Jordan Bardella, RN juht, ütles pühapäeval, et soovib saada kõigi prantslaste peaministriks, kui tema erakond võidab teises voorus absoluutse enamuse. “Prantsusmaa rahvas on langetanud selge otsuse,” sõnas Bardella, rõhutades, et ta kavatseb jääda oma põhimõtetes kompromissituks, samas austades põhiseadust.

Valimiste teine voor saab olema otsustav, kuna kõik liberaalsed ning vasakpoolsed poliitilised jõud keskenduvad RN tõusu peatamisele ja oma positsioonide tugevdamisele. Prantsusmaa poliitiline maastik seisab silmitsi oluliste muutustega, mis võivad mõjutada kogu riigi tulevikku.