Rahatrükk ja rohepesu tõukavad tagant toorainete hinnatõusu ning inflatsiooni

Tavidi analüütik Mait Kraun on oma värskes videos võtnud ette olulise, ent vähe tähelepanu saanud teema: toorainete hinnatõusu ja selle mõju inflatsioonile. Kraun rõhutab, et Euroopa Liidu rohepööre ja riikide rekordilised võlakoormad võivad põhjustada toorainete hindade tõusu, mis võib kujuneda lausa kümnekordseks.

Toorainete hinnatõus on taastunud pärast enam kui pooleteise aasta pikkust langustrendi ning see võib mõjutada inflatsiooni aeglustumist. Kraun usub, et oleme toorainete suure tõusutsükli alguses ning hoiatab, et see võib kaasa tuua inflatsiooni uue laine. Ta selgitab, kuidas toorained on majanduse olulised sisendid ning nende hinnad mõjutavad kõigi kaupade hindu.

Toorainete hinnad liiguvad suurte tsüklitena ning pikaajalised tõusu- ja langustrendid võivad kesta kuni 30 aastat. Krauni sõnul näitas toorainete supertsükli algus ennast juba selle kümnendi alguses. Inflatsiooni mõjutavad ka muud tegurid, nagu rahapakkumine, mille langus on peatunud ning võib inflatsioonitempo kõrgel hoida. Toorainete hinnatõusule aitavad kaasa veel Euroopa Liidu rohepööre, investorite soov end inflatsiooni vastu kaitsta ning toorainete soodsus teiste varaklassidega võrreldes.

Kraun usub, et 2020. aastal algas toorainete hinnatõusu supertsükkel ning praegune tõusufaas on jätkumas pärast 2022. aasta suvel toimunud langust. Toorainete hinnamuutused mõjutavad oluliselt inflatsioonitrendi, näiteks USA tarbijahinnaindeksist moodustavad toorained 36 protsenti. Kraun tõdeb, et toorainete hindadel on veel palju tõusuruumi ning võrdleb erinevate aktsiaindeksite suhet, näidates, et toorained on ajalooliste tasemetega võrreldes alahinnatud. Samuti võrreldakse toorainete hinnatõusu rahamassi kasvuga, mis viitab toorainete hinna potentsiaalsele tõusule.