Prokuratuur ja ministeerium uurivad RMK võimalikku seaduserikkumist

Riigikontrolör Janar Holmi auditi kohaselt rikkus Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) salajaste kestvuslepingutega puitu müües seadust, põhjustades riigile sadu miljoneid eurosid kahju. Prokuratuur uurib juhtumit, kuid kaitsepolitsei hinnangul kuulub menetlus politsei- ja piirivalveametile.

Holmi sõnul müüs RMK kestvuslepingutega puitu keskmiselt 30% odavamalt kui sama aja oksjonihind. Seadusevastased olid ka eelkokkulepped Raul Kirjaneni suurosalusega AS-iga Graanul Invest ja Osula Graanul ning AS-iga Latvijas Finiers (Kohila Vineer). Holm kinnitas, et RMK rikkus metsaseadust, mis nõuab puidu müümist vähemalt turuhinnaga.

Riigiprokuratuuri avalike suhete nõunik Gerli Vaher kinnitas, et kogutud teavet analüüsitakse põhjalikult ning võimalikule kuriteole viitavate tõendite korral alustatakse menetlust. Kapo pressiesindaja Marta Tuul selgitas, et julgeolekuohtu ei tuvastatud, seega kuulub juhtum politsei- ja piirivalveametile.

Auditi kohaselt võis RMK anda eritingimusi omanud ettevõtetele keelatud riigiabi, mis tuleb välja selgitada. Holmi sõnul kätkeb RMK puidumüük korruptsiooniriski ning vastutavad nii RMK endine juht Aigar Kallas kui ka ministeerium.

RMK uus juht Mikk Marran eitas seaduserikkumisi, kuid riigikontrolöri väited kinnitavad vastupidist. Kliimaministeerium otsustas analüüsida, kas RMK andis keelatud riigiabi. Asekantsler Antti Tooming rõhutas, et riigiabi küsimus on keeruline ja vajab süsteemset analüüsi, mida ministeerium nüüd läbi viib.

Riigikontrolli audit tõi esile tõsiseid puudujääke RMK tegevuses, mis vajavad põhjalikku uurimist ja võimalike rikkumiste korral vastutuse võtmist.