Eesti Pangas toimus kolmapäeval uue raamatu esitlussündmus, kus tutvustati prantsuse kirjaniku Xavier Bouvet’ värsket ajaloolist romaani “Valge laev”, mis käsitleb Eesti riigimehe Otto Tiefi elu ja tegemisi. Eestis elav Bouvet, kes on ühtlasi ka ajaloolane ja estofiil, jutustab oma teoses kaasahaaravalt ja sügavalt liigutavalt inimestest, kes seisid silmitsi sõja, vägivalla ning vääramatute ajalooliste sündmustega.
Bouvet märkis teose tutvustusel, et kuigi tegemist on eesti rahva looga, kannab Tiefi tegelaskuju edasi laiemat euroopalikku arusaama õigusest ja järjepidevusest. “Tiefi arusaam õigusest ja järjepidevusest on lõppkokkuvõttes üdini euroopalik, tehes ta loo suureks,” ütles autor. Kirjanik rõhutas, et kuigi Tief on Eesti rahvale alati olnud suur sümbol, püüdis ta oma raamatus avada teda eeskätt inimesena, mis muudab selle kangelase meile kõigile palju lähedasemaks.
Romaani esitlusel vestles autoriga Eesti kirjanik Tiit Aleksejev, kes tõi samuti esile Bouvet’ püüdluse kujutada Tiefi inimlikus valguses. Aleksejev märkis, et selline lähenemine võimaldab eestlastel näha oma ajaloos tähtsat rolli mänginud poliitikuid uues, isiklikumas perspektiivis.
Bouvet selgitas, et romaani kirjutamiseks andis tõuke üks väike infokild, mille ta leidis 1944. aasta septembris iseseisvust taastada püüdnud valitsuse kohta. See lugu tundus talle alguses lihtsalt ootamatu ja põnev, kuid süvenedes avastas ta, kui suur oli Tiefi ja tema kaaslaste roll järjepidevuse hoidmisel. Kirjanik otsustas selle loo jutustada, kuna leidis, et Lääne-Euroopas keskendutakse Teise maailmasõja puhul eelkõige natsionaalsotsialismi kuritegudele, kuid Nõukogude võimu terrori mõju rahvastele on sageli tähelepanuta jäetud.
Romaani eestikeelse tõlke on teinud Reti Maria Vahtrik ja teose järelsõna autoriks on Tiefi valitsuse riigisekretäri Helmut Maandi poeg Jaak Maandi, kes annab omakorda sügavama ajaloolise perspektiivi sündmustele, mida Bouvet oma raamatus käsitleb.
“Valge laev” on 232-leheküljeline romaan, mille keskmes on Eesti riigi keeruline olukord 1944. aasta septembris, kui Saksa väed Eestist taanduvad ja Nõukogude Liit valmistub riiki uuesti okupeerima. Selle lühikese ajaakna jooksul püüavad grupi poliitikud, eesotsas Otto Tief, moodustada legaalse valitsuse ja taastada vähemalt sümboolselt Eesti Vabariigi iseseisvuse. Teose peategelane, aastateks poliitikast eemaldunud advokaat Tief, ühendab jõud oma vana sõbra, viimase peaministri Jüri Uluotsaga. Romaanis põimuvad ka tuntud kultuuritegelase Marie Underi ja paljude teiste eestlaste katsumused, kui nad peavad langetama rasked otsused ja lahkuma kodumaalt.
Bouvet’ teos on oluline panus Eesti ajaloo tutvustamisse rahvusvahelisel tasandil ning annab võimaluse ka eestlastele oma ajalugu värske pilguga näha.