Kolmapäeval ilmus Eesti suurimas päevalehes Postimees ajakirjaniku Teet Korsteni intervjuu endise Ukraina presidendi kantselei nõuniku Oleksi Arestovitšiga, kes osales Tallinnas Vene opositsiooni korraldatud sõjavastasel foorumil. Arestovitš kirjeldab intervjuus muu hulgas Kiievi ajaloolist staatust idaslaavlaste muistse pealinnana. Ajakirjanik võrdleb sellega Irboskat, mida on samuti peetud Venemaa vanimaks linnaks. Intervjuu juurde on Postimehe toimetus lisanud märkuse, tuues välja, et Irboska asub praegu okupeeritud alal.
Selles kommentaaris võib näha Postimehe toimetuse toetusavaldust ajakirjanik Indrek Schwedele, kes eelmisel nädalal avaldas loo Petserimaa ja Narva-taguse teemal. Schwede sõnul on 5% Eestist endiselt okupeeritud ja annekteeritud, kuid Eesti riigijuhid salgavad seda maha. Ta leiab, et Eesti peaks enda territoriaalset terviklikkust kaitsma sama põhimõttekindlalt kui Gruusia või Ukraina oma.
Intervjuus Teet Korsteniga lausub järgmiseks Ukraina presidendiks kandideeriv Arestovitš, et Ukraina ja Eesti olukord on radikaalselt erinev Venemaa ajalookäsitluse tõttu. “Venemaa pole kunagi pidanud Tallinna ajalooliseks Venemaa keskuseks, kust ta põlvneb, aga Kiievit peab,” ütleb Arestovitš. “Sestap on meie olukord väga spetsiifiline.”
Arestovitši kommentaarile reageerib Korsten, kes toob välja, et ka Eestile kuuluvat Irboskat peetakse Venemaa vanimaks asulaks. Postimehe toimetusele viitav märkus lisab juurde kommentaari, et praegu asub Irboska okupeeritud alal.
Irboska on Setomaa lõunaosa üks peamisi keskusi, sealne muinaslinnus oli legendi järgi Rjurikuga koos tšuude ja slaavlasi valitsema saabunud varjaag Truvori rajatud. Irboskas on asunud klooster ja asula läheduses kipsimurrud. Eesti Vabariigis oli Irboska alevik ja Linnuse valla keskus. Pika okupatsiooni tagajärjel on see piirkond laostunud, vene keeles kutsutakse seda Izborsk.