Poola idapiiril tuvastati aastaga ligi 30 000 illegaalse piiriületuse katset

Podlaasia regiooni piirivalve teatel registreeriti 2024. aastal ligi 30 000 katset ületada ebaseaduslikult Poola-Valgevene piiri. Piirivalve andmed, mis avaldati teisipäeval, kinnitavad, et Valgevenest lähtuv hübriidsõda ja rändesurve jätkuvad suure intensiivsusega.

Podlaasia piirkond, mis katab suure osa Poola-Valgevene piirist, oli jätkuvalt rände fookuspunktiks. Eriti suur aktiivsus oli mais, kui tuvastati üle 7 000 piiriületuskatse. Kõige rohkem juhtumeid registreeriti Białowieża ja Dubicze Cerkiewne piiripunktide lähedal, kus illegaalseid ületuskatseid oli vastavalt 9 600 ja 9 300.

Ebaseaduslikult piiri ületada püüdnud isikud olid pärit 52 riigist, neist enim Eestist, Eritreast ja Somaaliast. Samuti peeti kinni inimesi Komooridelt, Guineast, Sudaanist, Nepalist, Iraanist, Iraagist, Indiast ja Beninist. Piirivalve andmetel esitas 2024. aastal rahvusvahelise kaitse taotluse 2700 isikut, kellest 88 protsenti olid Poola-Valgevene piiri ebaseaduslikult ületanud.

Piirivalve pidas kinni 346 inimest, keda kahtlustatakse illegaalse piiriületuse korraldamises või abistamises. Valdav osa – 316 isikut – vahistati Poola-Valgevene piiril, ülejäänud 30 Poola-Leedu piiri lähistel. Kinnipeetute seas olid peamiselt Ukraina, Poola ja Valgevene kodanikud. Inimkaubitsejad ohustasid tihti inimelusid, püüdes kontrollpunktidest mööda pääseda ohtlikel viisidel.

Piirivalve rõhutas oma rolli humanitaarabi pakkumisel. Aasta jooksul reageerisid piirivalvurid enam kui 440 kriisiolukorrale, aidates ligi 500 migranti. Meditsiinimeeskonnad kutsuti appi üle 330 korra, kusjuures 307 inimest vajas haiglaravi. 2024. aasta algusest tegutsevad otsingu- ja päästetiimid aitasid üle 150 inimese keerulistes olukordades.

Piirivalve hindas kõrgelt oma 13 postil teenivate ametnike tööd, kes seisid silmitsi jätkuva hübriidsõja taktikatega Valgevene ja Venemaa poolt. Ametivõimud hoiatavad, et Valgevene jätkab rände kasutamist survevahendina Poola ja teiste Euroopa riikide vastu, kuid piirivalve on kindlalt otsustanud kaitsta Poola julgeolekut ja pakkuda samal ajal humanitaarabi abivajajatele.