Soome Eduskunta esimees ja Põlissoomlaste endine esimees Jussi Halla-aho väljendas ajalehele Turun Sanomat antud usutluses arvamust, et maailm võib olla astunud kolmanda maailmasõja lävele, isegi kui paljud seda veel ei teadvusta. Tema hinnangul on tõsiasjade ignoreerimine ohtlik ning võib viia suurema katastroofini.
Halla-aho võrdles praegust olukorda aastaga 1939, kui Saksamaa kallaletung Poolale tähistas tegelikult Teise maailmasõja algust, kuid ei olnud tol hetkel maailmale selgelt tajutav. „Ma kardan, et oleme juba kolmandas maailmasõjas, aga me ei näe seda, sest me üritame nii kõvasti seda vältida,“ ütles Halla-aho. „Kui me ei tea, kas me oleme sõjas, on ohutum alati eeldada, et oleme – see paneb meid valmistuma.“
Intervjuus rõhutas Halla-aho, et Ukraina abistamine peaks olema lääneriikide poliitika keskmes. Ta leidis, et Venemaa kaotus on kriitilisem kui Ukraina võit, sest vastupidine tulemus saadaks maailmale signaali, et imperialistlik agressioon tasub end ära. „Venemaa võitmine ei ole mitte ainult Ukraina küsimus, vaid ka globaalse stabiilsuse küsimus,“ sõnas Halla-aho.
Ta hoiatas, et iga lääneriikide avaldus, mis võimaldab Venemaal sõjas mõnda oma eesmärki saavutada, võib viia olukorra eskaleerumiseni, kuna Venemaa näeb seda lihtsalt läbirääkimiste alguspunktina.
Halla-aho tõi esile ka vajaduse olla diskreetne, kui räägitakse Soome panusest Ukraina toetamisele. Tema sõnul võib liigne avalikustamine anda Venemaale teada, mida Soome ei ole valmis tegema. See, kuidas lääneriigid Ukrainat aitavad, peaks jääma võimalikult vähe Venemaa tähelepanu alla.
Halla-aho mõtted on tõstatanud laialdast arutelu Soome julgeoleku ja rahvusvaheliste suhete üle. Tema hoiatav sõnum leiab kõlapinda eeskätt nende seas, kes peavad vajalikuks tõsta kaitsevalmidust ja suhtuda olukorda kriitilise pilguga. Samas rõhutavad liberaalsed poliitikud ja eksperdid vajadust vältida pingete ülekuumenemist.
Eduskunta spiikri teravad seisukohad Ukraina abistamise ja Venemaa agressiooni kohta annavad märku, et Soome poliitiline eliit peab praegust rahvusvahelist olukorda ülimalt tõsiseks. Halla-aho sõnul ei tohi eksida arusaamaga, et praegune rahutu aeg on mööduv, sest see võib viia tõsiste ja pöördumatute tagajärgedeni.