Pentti Linkola põhiteos “Nurjatu küsimus” ilmus eesti keeles

Viimaks on eesti keeles ilmunud Pentti Linkola (1932–2020) raamat “Nurjatu küsimus”, mille avaldamine toob meieni Soome mõjukaimate mõtlejate hääle ja vaatepunkti. Linkola, kes on tuntud oma radikaalsete seisukohtade poolest, kutsub oma teoses üle vaatama inimkonna tõekspidamisi ja küsimusi, mida tavaliselt peetakse tabuks.

“Nurjatu küsimus” ei paku järjekordset utoopiat, vaid kutsub üles loobuma kõigist seni toimivatest utoopiatest. Linkola kätkeb raamatus oma peateost “Juhatus olulisse mõtlemisse”, millele on lisatud eesti keskkonnamõtlejate Kaupo Vipi, Madis Vasseri, Kaido Kama, Toomas Trapido, Juhan Javoiši, Leonhard Koorti ja Priit-Kalev Partsi esseid. Epp Margna illustratsioonidega varustatud raamat kutsub üles süüvima sügavamale inimkonna keskkonnakriisi põhjusse ja küsima, kas inimliik on üldse jätkusuutlik.

Raamatus käsitletakse radikaalseid küsimusi: Kas ökokriisi põhjus on inimliigi “pärispatus”? Kas inimest on võimalik või isegi vajalik parandada? Miks on inimene olnud keskkonnanuhtlus vähem kui 1% oma eksistentsi ajast? Mis juhtub pärast progressi kuuma kõrvalhüpet? Kas inimkond on hukule määratud? Kes jääb ellu ja kuidas kasvada pärismaalaseks?

Linkola on üks väheseid Teise maailmasõja järgseid ökoloogilise liikumise figuure, kes väljendab avalikult parempoolseid seisukohti, hüljates liberaaldemokraatia ja egalitarismi, ning toetab eugeenikat. Tema teosed “Nurjatu küsimus”, “Teisitimõtleja märkmed” ja “Ellujäämise küsimus. Linkola programm” moodustavad ainulaadse triloogia, mis käsitleb inimkonna ja keskkonna suhteid radikaalses valguses.

Raamatu tõlkis eesti keelde Priit-Kalev Parts ja illustreeris Epp Margna, kes on andnud teosele visuaalse ilme. “Nurjatu küsimus” pakub eesti lugejatele ainulaadse võimaluse tutvuda Linkola mõtlemisega ning osaleda dialoogis, mis on tänapäeva ökoloogilises ja filosoofilises arutelus oluline.

Raamatu saab otse väljaandjalt tellida siit.