Peking on lõpuks tunnistanud, et eelmisel aastal Soome majandusvööndis Eesti ja Soome ühist gaasijuhet Balticconnector kahjustanud laev oli Hongkongis registreeritud Newnew Polar Bear. Puna-Hiina võimud väidavad, et intsidendi põhjuseks oli tugeva tormi mõju. Hiina sisejuurdluse tulemused on nüüd saadetud Euroopa riikide valitsustele, kuid dokumentide ametlikuks tõendiks kasutamine ei ole hetkel võimalik.
South China Morning Posti andmetel on Puna-Hiina Euroopa riikidele saatnud raporti, milles öeldakse, et õnnetus leidis aset tugeva tormi tõttu, mis mõjutas laeva navigatsiooni. Raport, millele on viidatud, sisaldab andmeid laeva ja selle tegevuse kohta, kuid seda ei saa veel ametliku tõendina kasutada, kuna see liigub endiselt ringi erinevates Pekingi ministeeriumides.
Eesti prokuratuuri pressiesindaja Kairi Küngas kinnitas, et Puna-Hiina võimud ei ole seni õigusabipalvele vastanud. “Me esitasime Hiina võimudele õigusabipalve, et koguda tõendeid aluse ja meeskonna kohta. Et õigusabipalvet täita, võivad Hiina võimud uurimistoimingud ise läbi viia või kaasata Eesti uurijaid, kuigi igasugune tegevus, mis viiakse läbi Hiina territooriumil, peab vastama kohalikule seadusandlusele. Hiina võimud ei ole seni õigusabipalve täitmise kohta vastust andnud,” ütles Küngas.
Soome riikliku juurdlusbüroo (NBI) pressiesindaja Anna Zareff ütles, et nende uurimine on alles käimas ja nad on teinud koostööd Puna-Hiina võimudega. “Uurimise käigus on tehtud koostööd Hiina võimudega ja muuhulgas on NBI esitanud Hiina ametivõimudele õigusabipalve. Tuleb tõdeda, et uurimine alles käib ja lõplikud järeldused selle kohta, mis nende juhtumite taga oli (tehniline rike, hooletus, tahtlik tegevus), saab teha alles siis, kui kõik vajalikud uurimistoimingud on lõpule viidud ja see võtab veel aega,” lisas Zareff.
Eelmise aasta 8. oktoobril purunes Soome lahes Balticconnectori gaasitoru. Soome võimud tõstsid 24. oktoobril merepõhjast üles ankru, millel oli sama värvitoon kui Balticconnectoril ja mis kuulus suure tõenäosusega Newnew Polar Bearile.
Pekingi välisministeerium ei ole vastanud South China Morning Posti kommentaaritaotlustele. Seega jääb teadmata, millal täpselt Puna-Hiina võimud annavad juhtumi kohta täiendavat teavet.