Noorte lavastajate ja näitlejate diplomitöö toob lavale Võhandu jõe põlisusulise pärandi

Sel reedel, 13. septembril esietendatakse Eesti Noorsooteatri väikeses saalis Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lavakunstikooli 32. lennu esimest diplomitööd “Püha Jõe kättemaks“. Aino Kallase samanimelise jutustuse ainetel lavastatud teos toob lavale lõunaeestlaste iidse uskumuste maailma, kus põrkuvad loodusjõud ja inimlik kangekaelsus.

Kõu müristab.
Vesi sosistab.
Õhk on imedest raske.

Lugu toimub 17. sajandi Võhandu jõe ääres, kus kohaliku rahva iidset uskumust Võhandu püha jõe kohta ähvardab hävitada meister Adam Dörfferi vesiveski ehitamine. Rahvas usub, et jõevoolu takistamine toob kaasa looduskatastroofid, kuid veskiehitajaid see ei heiduta. Vastasseis põlisrahva uskumuste ja kaasaegsete lahenduste vahel loob pingelise konflikti, kus küsimused inimese võimetusest mõista looduslikku tasakaalu saavad üheks peateemaks.

Lavastuse üheks eesmärgiks on äratada publikus mõtisklusi selle üle, kuidas modernsed ideed ja tehnoloogia võivad häirida sügavalt juurdunud arusaamu ja uskumusi. Lavastajad Triin Brigitta Heidov, Elss Raidmets, Robi Varul ja Oliver Reimann uurivad, kuidas erinevad tõed ja väärtused saavad eksisteerida kõrvuti ning kuidas leida tasakaal vanade traditsioonide ja uue aja väljakutsete vahel.

Lavastus esitab vaatajale küsimuse: kui kaugele oleme valmis minema, et muuta midagi, mida me ei mõista? Lugu “Püha Jõe kättemaks” kutsub üles austama põlisrahva pärandit ja meie esivanemate loodud maailmatunnetust, mis väärtustab loodust ja selle jõudude tasakaalu.

Aga inimese vaim, kes sa nagu tõuk palgi all kogu oma ajaliku elu tõngud, mida tead sina? Kas võid sa maailmamere kuristikud kuivaks lasta ja selle hauad läbi uurida? Kas võid sa maakoore nagu oherdiga läbi puurida ja selle sügavusse pilku heita?

Laval on 32. lennu näitlejatudengid Mirjam Aavakivi, Erling Eding, Erik Hermaküla, Joonas Koff, Eliis-Maria Koit, Mauri Liiv, Mattias Nurga, Uku Pokk, Alex Paul Pukk, Katarina Sits ning Carolyn Veensalu. Juhendajad on Mart Koldits ja Tiit Ojasoo, kunstnik Kairi Mändla, helilooja Kenn-Eerik Kannike, valguskunstnik Erik Pello. Lavastus valmis Eesti Noorsooteatri ja EMTA lavakunstikooli koostöös.