Neljalt Poola eurosaadikult võeti vihakõnesüüdistuse tõttu saadikupuutumatus

Euroopa Parlament võttis saadikupuutumatuse neljalt Poola võimuerakonna saadikult, keda süüdistatakse vihakõneseaduste rikkumises. Saadikud jagasid mitme aasta eest valimisreklaami, mis hoiatas massiimmigratsiooni ohtude eest.

Tomasz PorębaPatryk JakiBeata Kempa ja Beata Mazurek võivad nüüd oma kodumaal seista silmitsi süüdistusega rassiliselt motiveeritud kuriteos. Kuriteosüüdistuse aluseks on, et 2018. aastal jagasid nad sotsiaalmeedias oma erakonna valimisvideot, milles nähakse vihakõne ilminguid.

Kõnealust valimisvideot levitas erakond Õigus ja Õiglus (PiS) enne kohalikke valimisi 2018. aastal. Videos hoiatati ebaseaduslike sisserändajate Euroopasse massilise saabumise võimalike ohtude eest ning viidati moslemipagulaste enklaavide seosele seksuaalkuritegude ja vägivaldsete rünnakutega.

Videos hoiatati ka, et suurima opositsiooniliidu Kodanikekoalitsiooni (KO) moodustatud valitsus tooks kaasa ebaseadusliku sisserände tulva, misjärel “elanikud ei julgeks enam pärast pimeduse saabumist tänavatel käia”.

Neljale eurosaadikule esitas süüdistused vasakpoolne Poola aktivist Rafal Gawel. Pärast seda, kui prokuratuur oli tema algse hagi kaks korda põhjendamatuna tagasi lükanud, esitas Gawel 2021. aasta novembris uue süüdistuse, mida nüüd menetletakse. Gawel, kes mõisteti Poolas 2019. aastal rahapesus süüdi ja keda Poola politsei taga otsib, sai seejärel varjupaiga Norras, väites, et ta on politiseeritud õigussüsteemi ohver.

Pärast Gaweli lisasüüdistust esitas Varssavi kohtunik Edyta Snastin-Jurkun taotluse Euroopa Parlamendile nelja saadiku immuniteedi tühistamiseks.

Euroopa Parlamendi õiguskomisjoni liikme Gilles Lebretoni sõnul oli see poliitiliselt motiveeritud ja ta soovitas selle tagasilükkamist.

Sellegipoolest hääletas õiguskomisjon teisipäeval nende saadikupuutumatuse tühistamise poolt, ja seda toetas ka europarlamendi täiskogu.

Beata Mazurek kommenteeris otsust hiljem neljapäeval: “See otsus ei üllata ega šokeeri meid. Me ennustasime, et see juhtub, võttes arvesse, mis selles parlamendis toimub.”

“Liigume edasi, jätkame oma tööd, me pole mingil moel piiratud,” lisas ta. “Me kindlasti ei allu sellisele survele ega lase end hirmutada ega takistada oma poliitilistes tegevustes.”