Narva linnavalitsus taganeb ajaloolise vanalinna taastamise kavast?

Narva linnavalitsus kaalub olulisi muudatusi linnaruumi kujundamise plaanides, loobudes osaliselt Narva vanalinna taastamise algatusest. Selle asemel on keskendutud renoveeritud hruštšovkade näidiskvartali rajamisele.

2021. aastal koguti üle tuhande allkirja Narva vanalinna osaliseks taastamiseks, ning linnavõim algatas selleks isegi detailplaneeringu. Narva vanalinna taastamise mõte on korduvalt tõstatatud, kuid plaani on pidurdanud projekti mahukus ja kulukus, eriti arvestades Nõukogude sõjakuriteona hävinud ajaloolise linnasüdame ainulaadset arhitektuurilist väärtust.

Nüüd on aga Narva linnavalitsus asunud Viru tänavale otse ajaloolise raekoja külje alla kavandama renoveeritud hruštšovkade näidiskvartalit, loobudes osaliselt vanalinna taastamise plaanist. Kavandatav näidiskvartal moodustaks veidi üle kümne protsendi kogu vanalinna territooriumist.

Kuigi Narva linnavalitsus loobub vanalinna taastamise plaanist, on käimas eriti soodne taotlusvoor renoveerimistoetusteks. KredExi üleriigilise taotlusvooru raames saavad Ida-Virumaa elanikud taotleda toetust hoonete terviklikuks renoveerimiseks. Taotlusvoor avati jaanuaris, kuid veebruari alguseks oli vaid kolmandik 9,4 miljonist eurost taotlustega kaetud.

Renoveerimistoetuse madalat aktiivsust põhjendatakse mitme teguriga, sealhulgas tervikliku renoveerimise kõrge maksumus, madal kodanikuaktiivsus, asjaajamisoskuste puudumine ja puuduvad head eeskujud Ida-Virumaal.

Üks võimalik lahendus madala aktiivsuse ületamiseks on Narva linnavalitsuse jaoks renoveeritud hruštšovkade näidiskvartali loomine. Selle eesmärk on innustada teisi korteriühistuid ja näidata, kuidas energiatõhusa ja ilusa linnakeskkonna loomine on võimalik.

Narva linnapea Jaan Toots loodab, nagu ta ütles ERRile antud intervjuus, et näidiskvartali rajamine saab teoks, taotledes selleks raha õiglase ülemineku fondist. Linnavalitsus soovib viie korterelamu renoveerimisega luua väikese kvartali, mis saab olema eeskujuks ja innustab teisi linnaosasid sarnaseid projekte käivitama.

Projekti edukuseks on siiski vajalik korteriomanike nõusolek, ja Viru tänava kortermajade tervikrenoveerimist arutatakse lähinädalatel ühistute üldkoosolekutel. See otsus võib mõjutada oluliselt linna arengut ning kujundada tulevikuplaane linnakeskkonna taastamisel ja arendamisel.