Metaprint jätkab tootmist Venemaal ja kahekordistas kasumi

Martti Lemendiku omanduses olev ettevõte Metaprint kasvatas 2023. aastal oma kasumi Venemaal kahekordseks ja suurendas tulusid, selgub aruandlusest. Sama ettevõte oli kuni eelmise aasta augustini peaministri abikaasa Arvo Halliku äripartneriks. Metaprint maksis Venemaa Föderatsioonile maksudeks eelmisel aastal 229 000 eurot, viitab DV.ee.

Stark Logistics, mille vähemusaktsionäriks ja finantsjuhiks oli kuni eelmise aastani peaminister Kaja Kallase abikaasa Arvo Hallik, aitas väidetavalt sulgeda äritegevust Venemaal ja täita käimasolevaid tellimusi. Samas jätkab Metaprint tootmist Venemaal kõigi allikate kohaselt kuni praeguse ajani.

Ajavahemikul 24. veebruarist 2022 kuni 24. augustini 2023 viis Metaprint Venemaale materjale väärtuses 29 817 709 eurot. Kaja Kallase abikaasa osalusega Stark Logistics teenis nendest tarnetest 1,5 miljonit eurot käivet.

Stark Logistics, mille 24,8% osalusest kuulus kuni eelmise aasta augusti lõpuni peaministri abikaasale Arvo Hallikule, jätkas äritegevust Venemaa suunal kuni eelmise sügiseni, hoolimata valitsuse vastuseisust ettevõtetele, kes äritsevad Venemaaga ajal, kui jätkub agressioon ja sõjakuriteod Ukrainas.

Stark Logistics on müünud kaupu Venemaale aastatel 2020 ja 2021, mõlemal aastal summas üle 570 000 euro. Peaminister Kaja Kallase majanduslike huvide deklaratsioonist selgub, et ta on laenanud 350 000 eurot Arvo Halliku ettevõttele Novaria Consult, mis tegeleb finantsteenuste osutamisega.

Stark Logisticsi kliendiks oli Metaprint, üks suuremaid terasest aerosoolpakendite tootjaid Euroopas. Metaprintile kuulub tehaseid ka Venemaal, kus tootmist on järk-järgult vähendatud, ent seni pole seda lõpetatud.

Metaprint ja Hallik omasid ühiselt Stark Logisticsi enamusosa, mis viitab nende ühistele ärihuvidele kuni 2023. aasta augustikuu lõpuni. 50% nii Stark Logisticsist kui ka Metaprindist kuulub Halliku äripartnerile Martti Lemendikule.

Eesti peaminister Kaja Kallas oli varem rõhutanud, et Ukraina konflikti ajal ei tohiks mingit äritegevust Venemaaga toimuda. Olenemata olukorra tõsidusest rõhutas ta ka, et ei astu peaministri ametikohalt tagasi. 7. aprillil lubas Kaja Kallas ajalehele Postimees: “Mina olen Eesti Vabariigi peaminister ja teen seda tööd nii kaua kuni ma seda tööd teen. Teen seda, kuni antakse.”