Jaanuaris linastub dokumentaalfilm “Vara küps: Kuhu kadus Eesti mets?”, mis jutustab Eesti metsade kriitilisest olukorrast ja kutsub üles kaitsealuste metsade säilitamisele. Režissööri ja stsenaristi Martti Helde sõnul peegeldab film aega, mis eestlasi kui metsarahvast halastamatult portreteerib.
Dokumentaalfilm “Vara küps” keskendub Eesti metsa hetkeseisule. Film visandab kurva pildi sellest, mis võib juhtuda kolmekümne aasta pärast, kui ei võeta kohe midagi ette kaitsealuste metsade kaitsmiseks. Enam kui kuuekümnes Eesti eri paigas üles võetud loodusfilmiga soovib Martti Helde edastada selge sõnumi: “Kaitsealad kaitse alla!”
“Riigikohus võttis lõpuks vastu otsuse, et rahvusvahelise kaitse all olevaid metsi ei saa enam oma äranägemise järgi paljaks raiuda,” kommenteerib režissöör. Ta selgitab, et keskkonnaaktivistid pidid kulutama üle 35 000 euro ja läbima 11 kohtuistungit, et saavutada otsus, mis keelab raiuda kaitsealuseid metsi ilma asjakohaste põhjendusteta. Senine praktika tähendas, et keskkonnaamet väljastas kaitse all olevate metsade maharaiumiseks raielubasid automaatselt, ilma piisavate õiguslike alusteta.
“Vara küps” heidab valgust metsadebati erinevate osapoolte seisukohtadele. Mõned metsatööstuse, Riigimetsa Majandamise Keskuse ja loodusteadlaste seisukohad tuuakse esmakordselt kaamera ette. Film soovib avada Eesti metsade kriitilise seisukorra ning näidata, kuidas poliitilised otsused on meie mõjutanud ühise vara – metsade – kasutamist.
Loodusfilmi eesmärk on pakkuda lahendusi metsadebati ummikseisu murdmiseks ja suunata tähelepanu olulistele teemadele, mis on jäänud metsasõjas juhitud kommunikatsiooniga loodud infomüra varju. Film tõstatab ka küsimuse, kuidas üheksa järjestikust valitsust on jätkuva passiivsusega hoolimatult ringi käinud riigi vara – Eesti metsadega.