Mali armee jätkab Venemaa toel sõjakuritegusid ja tsiviilelanike tapmist

Mali põhjaosas asuvas Tinzaouateni linnas toimunud droonirünnakud on toonud kaasa vähemalt 21 tsiviilisiku, sealhulgas 11 lapse surma. Rünnakud, mille eest vastutab Mali armee, toimusid tuareegi enamusega piirkonnas, mida kontrollivad kohalikud vabadusvõitlejad.

Kuigi Mali armee väidab, et droonirünnakud olid suunatud “terroristide” vastu, on tõendid selgelt näidanud, et sihtmärkideks olid tsiviilelanikud, sealhulgas apteek ja kohalik kogunemiskoht, vahendab Al-Jazeera. Tuareegi iseseisvusrühmituse sõnul oli Tinzaouatenis toimunud droonirünnak kättemaks varasemate kokkupõrgete eest, kus nad väidetavalt Ukraina abiga hävitasid kümneid Mali sõdureid ja Wagneri võitlejaid.

Tuareegid on aastakümneid võidelnud iseseisva Azawadi riigi loomise eest, soovides vabaneda Mali keskvalitsuse kontrolli alt. Pärast aastatepikkust suhtelist rahu puhkesid 2023. aasta augustis taas lahingud, mis on viinud piirkonnas vägivalla ja konfliktide uue eskalatsioonini.

Mali armee tegevust juhib kolonel Assimi Goïta sõjaväeline režiim, mis on alates 2020. aasta riigipöördest üha enam pöördunud Venemaa poole sõjalise toetuse ja koostöö osas. Eelkõige on Venemaa Wagneri palgasõdurite kohalolek piirkonnas mänginud keskset rolli vägivalla eskaleerimisel ja tsiviilelanike vastu suunatud rünnakutes. Venemaa välisminister Sergei Lavrov kinnitas hiljutiste rünnakute järel Moskva “kindlat toetust” Mali armeele, mis näitab selgelt Venemaa seotust Mali sõjategevusega.

Huviäratavalt on tuareegide võitlus Azawadi iseseisvuse eest leidnud toetust ka kaugemal. Ukraina, kes on ise alates 2022. aastast Venemaa agressiooni all kannatanud, on väljendanud solidaarsust tuareegidega nende iseseisvuspüüdlustes. Kiiev näeb tuareegide vabadusvõitluses paralleeli omaenda võitlusega suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse eest.

Mali sõjaväeline režiim on aastate jooksul püüdnud suruda maha tuareegide iseseisvuspüüdlusi ning konflikti uus eskalatsioon on toonud kaasa kasvava vägivalla ja arvukalt tsiviilohvreid. Kuni Ukraina abi saabumiseni võimaldas Venemaa toetus Mali sõjaväelisel režiimil tegutseda karistamatult, jätkates tsiviilelanike vastu suunatud kuritegusid.