Mait Kraun: USA majanduse näitajad viitavad eesootavale megakriisile

Viimased majanduslikud signaalid viitavad üha enam sellele, et USA majandus seisab peagi silmitsi tõsise kriisiga. Tavidi analüütik Mait Kraun ennustab Äripäevas, et juba järgmise 12 kuu jooksul võib alata majandussurutis, millele järgneb aktsiaturgude ajalooliselt suurim langus. Sellele viitab intressikõvera pöördumine, mis on üks täpsemaid majanduslanguse ennustajaid.

Intressikõvera pöördumine – olukord, kus lühiajaliste võlakirjade tootlus ületab pikaajaliste oma – on olnud USA majanduse jaoks kurjakuulutav signaal. Viimase 70 aasta jooksul on intressikõvera pöördumisele järgnenud majanduskriis üheksal korral kümnest. Ainus erand viimase 70 aasta jooksul on olnud 1965. aastal, kuid isegi siis aeglustus USA majanduskasv drastiliselt. “Ajalugu näitab, et mida kauem on intressikõver pöördunud, seda suurem on sellele järgnev aktsiaturgude langus,” selgitab Kraun.

Veelgi murettekitavam on asjaolu, et intressikõver on praeguseks püsinud pöördununa juba üle 700 päeva, ületades seega isegi 1930. aastate suurele depressioonile eelnenud perioodi. “Kuna intressikõvera tsükli pikkus on USA ajaloo pikim, võiks selle põhjal järeldada, et ka aktsiaturgude langus saab olema ajaloo üks suurimaid,” rõhutab Kraun.

Ta toob välja, et OVOM Researchi andmetel võib see pöördumine tähendada S&P 500 indeksi langust kuni 90 protsenti. “Muidugi tasub sellesse numbrisse suhtuda skeptiliselt, sest andmeid pole palju ning see seos ei pruugi 1:1 alati kehtida. Lisaks sellele on ajalooliselt muutunud valitsuste ja keskpankade reaktsioonid kriisidele – minu hinnangul on küllaltki tõenäoline, et enne kui turud jõuavad nõnda palju kukkuda, otsustavad keskpank ja valitsus sekkuda,” lisab Kraun.

Kraun rõhutab ka intressimäärade tsükliliste muutuste tähtsust. Föderaalreservi intressimäärade tõusutsükkel on ajalooliselt lõppenud majandussurutisega, mis on toonud kaasa aktsiaturgude järsu languse. “Viimase intressitõusu tegi Föderaalreserv 2023. aasta juulis ehk 13 kuud tagasi. Kui intressimäärade tõusu ajal jäetakse need mingiks ajaks platoole, siis tavapäraselt on sellele järgnenud majandussurutis,” hoiatab Kraun.

USA tööturu hiljutised näitajad toetavad samuti Krauni hinnangut. Augustis teatatud andmed näitasid oodatust kehvemaid tulemusi, mis põhjustasid aktsiaturgudel järsu languse. “Töötuse määr tõusis 0,2 protsendipunkti võrra, 4,3 protsendini. Oodati, et töötuse määr püsib juulis muutumatuna,” märgib Kraun. Ta viitab ka sellele, et kui töötuse määr tõuseb veelgi, võib see viidata majandussurutise peatsele algusele. “Tööturu andmed on väga oluline indikaator, mis peegeldab majanduse tervist,” lisab ta.

Majanduskriisi hirmu süvendab ka toorainete, eriti vase hinna langus. “Vase küllaltki kiire hinnalangus viitab praegu raskemale ajale majanduses. Küll aga ei saa vase hinnalangusest välja lugeda, kuivõrd sügavaks majanduslangus kujuneda võiks,” sõnab Kraun.

Kokkuvõttes ennustab Kraun, et USA majandus liigub järjekindlalt sügava kriisi suunas. “Kui vaadata intressikõverat, baasintresside langustsükli algust, juhtivaid majandusindikaatoreid ning toorainete hindu, siis lähikuudel ei ole tõenäoliselt majandussurutise algust oodata. Küll aga viitavad indikaatorid sellele, et surutise tõenäosus järgmise 4-12 kuu lõikes on väga kõrge (minu hinnangul ca 70% juures),” tõdeb Kraun lõpetuseks. “Languse sügavust on aga väga keeruline prognoosida.”