Majandusanalüütik Mait Kraun kirjutab Tavidi kodulehel, et kuigi hiljuti on poliitilisel tasandil vihjatud, nagu oleks kõrge inflatsiooniga võitlus peaaegu lõppenud, on olukord endiselt murettekitav. Kraun tuletab meelde, et majandusprobleemide ilmnemisel võidakse neid leevendada ajutise rahatrüki ja laenudega, mis omakorda suurendab inflatsioonisurvet.
Krauni sõnul võib küll hetkeks tunduda, et inflatsioon on taandumas ja võime näha isegi deflatsiooni, kuid pikemas perspektiivis viitavad tema hinnangul mitmed tegurid jätkuvale inflatsioonile. Ta juhib tähelepanu tooraine- ja energiaturgudele, mis on endiselt pikaajalise hinnatõusu faasis. “Kuigi alates eelmise aasta suvest langes nafta hind ligi aasta aega järjest, siis nüüd on see uuesti tõusule pööranud,” kirjutab Kraun. “Nii nafta kui paljude teiste toorainete puhul on fundamentaalne pilt jätkuvalt pikaajalist hinnatõusu toetav.”
Lisaks rõhutab Kraun maailma rahvastiku vananemist, deglobaliseerumist ja tööjõu puudust kui tegureid, mis suurendavad inflatsioonisurvet. Ta usub, et need asjaolud ei kao kiiresti.
Kraun mainib ka rekordilisi võlakoormaid nii riikide kui erasektori tasandil. Kuna intressimäärad on tõusnud, muutub võlgade teenindamine keerulisemaks ja nende probleemide leevendamiseks kiputakse valima inflatsiooni tee. “See tähendab, et probleemide ilmnemisel otsustatakse need ajutiselt rahatrüki ja laenurahaga lahendada,” selgitab Kraun valitsuste ja keskpankade käitumist.
Üldise intressimäärade tõusu tõenäosust peab Kraun pigem madalaks. USAs on inflatsioon märkimisväärselt alanenud ning majandus näitab märke jahtumisest. Kraun usub, et hoolimata karmimast retoorikast laseb Föderaalreserv asjadel rahuneda ja ootab, milline saab olema viimase pooleteise aasta jooksul tehtud intressimäärade tõusude pikaajaline mõju.
Euroopas on olukord teistsugune, leiab Kraun. Euroopa Keskpank ei ole veel langetanud lõplikku otsust intressimäärasid tõsta, kuid turud hindavad seda võimalust tõenäolisemaks. Euroopa Keskpanga intressimäärade tõus võib tähendada euro tugevnemist dollari suhtes, millel võib olla mõju rahvusvahelisele turule.
Lisaks jälgivad investorid hoolikalt Hiina sündmusi. Kraun märgib, et Hiina kinnisvaraturg on kiiresti langemas ja see võib tekitada finantskriisi, mis levib ka riigist väljapoole. See omakorda võib mõjutada globaalseid finantsturge.