Luuapäev toob suurpuhastuse, õlleteo ja võimaluse näha tulevast peigmeest

Muistsed eestlased tähistasid luuapäeva 14. detsembril ja siit algasid taltsipühad. Luuapäevast algab luuanädal, mille lõpus ootab suur talvine pööripäev. See oli aeg, mil kõik tavapärased tööd peatusid, ja algas suurpuhastus ning ettevalmistused talvisteks pööripäevariitusteks.

Luuapäev tähistas luuanädala algust, mille käigus said kõik korda ahjud, kambrid ja rehetoad. Sel ajal oli keelatud villaste asjade ja kedruste valmistamine, sest kõik keskendusid suurpuhastusele ja talvisele ettevalmistusele. Viitega eelmiste kuude olulistele tähtpäevadele öeldi: “Marrus matab, Karjaema katab, Luud pühib toad.”

Luuapäeval toodi välja velleküünal, mis sümboliseeris õlletegemise algust. Õlleteo traditsioon pidi kestma vähemalt tõnnipäevani, mis saabus kuu aja pärast. Õlleteo juurde kuulus jahvatamine, vee keetmine ja tõrred aurutamiseks tuliste kividega. Suitsutati läbi, et vähendada võõrast väge, ning sisse pandi velleküünal, mis hoidis pärmi oma sabas. Hiiumaal võeti välja kaseviht, mis oli jäänud eelmisest õlleteost jäetud räästa alla kuivama.

Küünal põles õlletoobri meski peal, kuni õlu villiti tünnidesse ja aamidesse. Seejärel kasutati küünalt suitsutamiseks kadakaga ja õlu valati läbi kadaka, et juurde ei pääseks Hull hing, kes mehed hulluks ja kurjaks teeb.

Kui luuapäeva ajal käidi ringi, siis naljaga, kontrollides, kas puhastustööd on käimas. Samal ajal uuriti, kus midagi pööripäevaks ette valmistati. Luuapäeval oli komme noortel näidata, kuidas nad suudavad seda päeva oma kasuks pöörata.

Luuapäevade öösel valmistusid tüdrukud vastu võtma ka neid ande, millest mõned olid veel vaid unistused. Muistsed eestlased uskusid, et luuapäeva öödel avanevad uksed teispoolsusesse, kus tüdrukud võivad kogeda salapäraseid nägemusi ja saada aimu tulevasest peigmehest ning saatusest armastuses. Selle kohta oli ka mitmeid õpetusi.

Tüdruk pani sängi alla kibuga vett ning kaes unes, milline poiss tema juures hobust joodab. Ju ta ka muud oskab kui hobust tüdruku juures jootmas käia.

Helme kihelkond

Kui tahad oma peigmeest näha, võta 3 munakoort, täida need jahuga, veega ja soolaga, sega, tee kook ja söö ära, heida magama, ära kellegagi räägi. Kui keegi öösel sulle tuleb vett pakkuma, on see sinu peigmees, ära teda pööripäeval ja uue aasta vahel minema lase.

Simuna kihelkond