Läti iseseisvuspäeva tõrvikurongkäigul osales tuhandeid inimesi

Laupäeval, 18. novembril kogunes tuhandeid inimesi juba kahekümne esimesel korral traditsioonilisele rahvuslaste korraldatud tõrvikurongkäigule Riias, tähistamaks Läti iseseisvuspäeva. Selle üldrahvaliku sündmuse korraldas erakond Rahvuslik Liit (Nacionālā apvienība), mis alates selle aasta augustist kuulub opositsiooni.

Tõrvikurongkäigu traditsioon sai alguse 18. novembril 2003, olles pühendatud Lätile, selle rajajatele ja vabadusvõitlejatele. Aja jooksul on see sündmus kujunenud riigi tähtsaimaks iseseisvuspäeva traditsiooniks ja lahutamatuks osaks sellest päevast. Läti iseseisvuspäeva tõrvikurongkäigust on inspiratsiooni saadud ka Eestis ja teisteski maades.

Rahvakogunemine algas kell 17 Kārlis Ulmaņise mälestusmärgi juures, Krišjāņa Valdemāra iela ja Raiņa bulvāra ristmikul, kus toimus pidulik kontsert ja tõrvikute jagamine. Tõrvikurongkäik ise algas kell 18. Selleks ajaks oli tõrvikutega tänavatel marssimas juba tuhandeid inimesi. Hüüti hüüdlauset “Mēs esam latvieši!” (“Me oleme lätlased!”)

“Praegu eksisteerib maailmas üle 7000 keele, kuid meil on ainult üks emakeel. Planeeti asustab umbes 5000 rahvast, kuid ainult mõnel on oma riik. Maailm läbib ebakindlat muutuste perioodi, ja meie maa ei ole erand,” kirjutas Rahvusliku Liidu juht Raivis Dzintars sotsiaalmeedias. “Ükskõik kui palju ebakindlust ja segadust ümberringi oleks, ühes asjas oleme kindlad: Läti on meie kodu, mida armastame. Läti on meie pühakoda. Meie vastutus on seda hoida ja kaitsta,” rõhutas ta.

Rongkäigul lehvisid ka Eesti lipud, näidates solidaarsust Läti iseseisvuspäeva tähistamisel. Videot rongkäigust saab vaadata siin.