Kolmapäeval lahkus meie hulgast Eesti vabadusvõitleja Ageeda Paavel. Ta oli üks nendest vapratest inimestest, kes ei kartnud seista Nõukogude okupatsioonirežiimi vastu ja võidelda kodumaa iseseisvuse eest.
Ageeda Paavel, täisnimega Ageeda-Andrea Paavel sündis 15. augustil 1930. Ta kasvas üles eestimeelses peres ning tema isa oli võidelnud Vabadussõjas. Sellest sai alguse Ageeda tugev soov ja valmidus võidelda kodumaa eest.
Üks märkimisväärsemaid sündmusi, milles Ageeda Paavel osales, oli punamonumendi õhkulaskmine Tõnismäel 1946. aastal. See monument oli pühendatud punaarmeelastele, kes olid 1944. aasta septembris Tallinna vallutanud. Ageeda ja tema sõbranna Aili Jürgenson otsustasid vastuseks Vabadussõja ausammaste hävitamisele näidata, et eestlaste vabadusvõitlus ei ole surnud. Nad kogusid lõhkematerjali sõjajärgsetelt tänavatelt ja asusid plaani ellu viima. Ehkki esimene katse ebaõnnestus, ei andnud nad alla. Ööl vastu 8. maid 1946 õnnestus koolitüdrukute teine katse ja kommunistlik monument plahvatas kildudeks.
Ageeda ja Aili tabati ning saadeti karistuseks kaheks aastaks Siberi vangilaagrisse. Nõukogude režiim ei suutnud neid aga murda ega sundida kahetsema nende tegusid. Ageeda Paavel oli sügavalt pühendunud Eestile ja iseseisvusele. Ta vabanes 1954. aastal, kuid tema kogemused Siberis jäid teda saatma kogu elu.
“Mina armastan Eesti riiki, olgu milline ta tahes,” lausus Agaade taasvabanenud Eestis. Noortel soovitas ta vaadata maailmas ringi ja siis saavad nad aru, kui hea meil elada on. “Noored peavad olema õnnelikud, et neil on Eesti Vabariik ja nad peavad seda kaitsma iga hinna eest.”
YouTube’is on võimalik vaadata intervjuud Ageeda Paaveliga, mille tegi Riigikogu liige Anti Poolamets mõne aasta eest.