Kolmapäeval kella 13 paiku tabas Soome ja Eesti vahelist elektriühendust Estlink 2 ootamatu rike. Mõõtmised näitasid, et rikkekoht asub Soome lahe keskel, umbes 80 kilomeetri kaugusel Eesti rannikust ja 70 kilomeetri kaugusel Soome rannikust. Sündmuskohal viibis rikke hetkel naftatanker Eagle S, mida kahtlustatakse juhtunuga seotuses.
Nelja sidekaabli rike, mis tabas Eesti ja Soome vahelisi meresideühendusi, samuti Soome ja Saksamaa vahelist kaablit, viitab võimalikule tahtlikule kahjustusele. Soome piirivalve on kinni pidanud Cooki saarte lipu all sõitva tankeri Eagle S, mille meeskonda kuulatakse üle. Esialgse uurimise andmetel kahtlustatakse, et tanker kahjustas kaableid kinnitamata ankruga.
Soome piirivalveülema asetäitja Markku Hassinen kinnitas, et laeva pardale mindi öösel kell 00.28. Tankeri ankrute kontrollimisel tõusid veest pinnale vaid ankruketid, mis süvendab kahtlusi ebatavalise tegevuse osas. Soome politsei on alustanud kriminaaluurimist jämeda vandalismi kahtlustusel.
Soome võimud viisid neljapäeva öösel läbi operatsiooni, mille käigus tõusid helikopteritega õhku relvastatud üksused, et kontrollida Soome lahes kaablite lõhkumises kahtlustatavat tankerit Eagle S. Helsingin Sanomate teatel oli tegemist Soome politseiüksuse Karhu meeskonna ning rannavalve hädaolukordade lahendamise meeskonna koostööga.
Operatsioon algas veidi pärast südaööd, kui kaks helikopterit – üks Soome kaitsejõudude ja teine piirivalve oma – suundusid Porkkala lähistele, kus asus Estlink 2 elektrikaabli rikkumises kahtlustatav Eagle S. Allikate kinnitusel olid laevale saadetud jõud valmis vastupanuks, kuid laeval ei osutatud võimudele vastupanu. Tanker võeti kiiresti Soome võimude kontrolli alla, ning laeval viibinud meeskonna ülekuulamine on käimas.
Ööl vastu neljapäeva arutati Soome prokuratuuri ja politsei tasandil, kas kaablite lõhkumist võiks käsitleda kui terrorismiakti. Soome asepeaprokurör Jukka Rappe sõnul hinnati, kas juhtumi motiivid vastavad terroristliku kuriteo tunnustele, sealhulgas kavatsusele tekitada rahva seas tõsist hirmu. Soome politsei alustas juhtunu uurimist raskendatud asjaoludel toime pandud vandalismi paragrahvi alusel.
Kinnipidamisele eelnenud uurimise käigus ilmnes, et Eagle S võib kuuluda Venemaa varilaevastikku – süsteemi, mis koosneb vanadest ja varjatud omanikuga alustest, mille peamine ülesanne on sanktsioonidest kõrvalehoidmine. Võimalik seos Venemaa varilaevastikuga tõstatab tõsiseid küsimusi regiooni julgeoleku kohta.
Süsteemioperaator Elering hoiatab, et Estlink 2 rikke mõju võib ilmneda elektri börsihindades. Kui taastuvenergia toodang on madal, võib elektri hind Balti riikides tõusta, sõltudes rohkem gaasi- ja põlevkivijaamadest. Eleringi hinnangul võib mõju eriti tugev olla defitsiidi perioodidel, kui elekter liigub Balti riikidest Soome.
Lisaks Estlink 2 elektrikaablile on kahjustatud veel mitut sidekaablit Soome lahes, sealhulgas ka Soome ja Saksamaa vahelist merekaablit.