Kaja Kallase skandaalne avaldus: võrokesed ei ole põlisrahvas

Peaminister Kaja Kallas eitas hiljutisel visiidil Kagu-Eestis võrokeste staatust põlisrahvana, pannes sellega põlema tulise arutelu ja põhjustades palju vastukaja. Visiidi keskmesse tõusis tema kohtumine Võru elanikega, kus lisaks automaksule arutati ka mitmeid teisi olulisi teemasid, sealhulgas Nursipalu harjutusvälja laiendust ja võimalikku Venemaa rünnakut.

Sotsiaalmeedias ja mujalgi on kostnud kriitikat Kaja Kallase käitumise osas, süüdistades teda üleolevuses ja nipsakuses. Kohalike meelehärmiks lõpetas Kallas kohtumise saali ees iroonilise märkusega: “Olete saanud minu peal end välja elada ja loodan, et teil kõigil on parem olla.”

Eelmisel nädalal avaldatud intervjuus Lõunalehele väljendas peaminister oma pettumust Võrumaa kohtumiste vastuvõtu suhtes, nimetades neid alati kõige hullemateks. “Võrumaa kohtumised on alati kõige hullemad,” lausus Kaja Kallas. “Ma võin öelda, et kusagil mujal ei ole inimesed nii kurjad, kui nad on siin Võrus.” Sellised väljaütlemised on tekitanud visiidijärgselt veel suuremat pahameelt Võrumaal.

Vastukajana peaministri sõnadele kinnitas sotsiaalmeedias Võro kongressi vanematekogu liige Inga Raitar, et Kallas ütles kohtumisel avalikult, et võrokesed ei ole põlisrahvas. Raitari sõnul tähendab see võrokeste rahvakillu kultuuri olematuks tunnistamist ja paneb küsima, kas peaminister eitab võrokeste pärandit ning eripärast rolli Eesti rahvuskultuuris.

Võrokeste peavanem Kauksi Ülle juhtis tähelepanu sellele, et Eesti on ÜRO põlisrahvaste deklaratsiooni ratifitseerinud, ja rõhutas vajadust tunnustada ka võrokeste staatust põlisrahvana. “Kuna Eesti on ratifitseerinud ÜRO põlisrahvaste deklaratsiooni ametlikult, siis ongi pärast aastat aega Võrokõisi I Kongressist, kus võrokesed ka ametlikult end põlisrahvaks tunnistasid, aeg asuda koostööle,” leiab Kauksi Ülle. “Läti Vabariik on juba liivlasi tunnustanud. Lennart Meri pühendas suure osa oma elu põlisrahvaste kaitsele. Alar Karis on juhtinud Eesti Rahva Muuseumi. T. H. Ilves pidas hiljuti Põlisrahvaste foorumil kõne põlisrahvaste kaitseks. Nii et uute, siis juba konstruktiivsete kohtumisteni!”