Kaitsepolitsei kasutas riigivastase tegevuse illustreerimiseks fotot Võrumaa rahvamuusikust

Reedel avaldatud kaitsepolitsei aastaraamatus ilmus ootamatult foto Võrumaa rahvapillimängijast ja õpetajast Kadri Laubest, mida oli kasutatud riigivastase tegevuse illustreerimiseks.

Peatükis “Põhiseadusliku korra kaitse” vaatab vastu pilt rõõmsalt lõõtsa mängivast rahvamuusika õpetajast, kes istub Rõuge logol. Fotole on lisatud allkiri: “Kui riik nõudis mullu Kagu-Eestis niigi kehval järjel olevalt Rõuge vallalt tagasi osa spordirajatise tarvis antud eurotoetusest, sütitas see kohalikes elanikes tugevat protestimeelsust.”

Laube tunnistas Elu24-le, et kui tema pilt aastaraamatus ilmus, tekitas see segadust ja hämmingut. “Alguses ma mõtlesin, et see on naljakas,” ütles ta. “Kuid tegelikkuses on see asi tõsine, sest mu perekond on saanud üle Eesti kõnesid ja see teema tõstatati ka Uudis+ saates.”

“Tavainimene ei saa aru, et tegemist on illustratiivse pildiga,” lisas Laube. Tema sõnul on arusaamatu ja väga häiriv, miks peaks üldse kellegi näoga illustreerima niivõrd tõsiseid teemasid.

Laube pöördus juba reedel juristi poole, et küsida nõu, kuidas edasi tegutseda. “Ühel lihtsalt rahvamuusikul pole kerge kaitsepolitsei vastu kohtusse minna,” tõdes ta.

Kuvatõmmis Kaitsepolitseiameti aastaraamatust

Kaitsepolitsei pressiesindaja Marta Tuul selgitas, et pilt valiti seetõttu, et seda kasutas ka meedia, kajastades Rõuge elanike pahameelt, kui vald jäeti ilma Euroopa Liidu toetusest. “Järgnesid meeleavaldused, mida kasutasid ära erinevad ühiskonda polariseerida soovivad inimesed,” ütles Tuul.

Tuul kinnitas, et aastaraamatus pole Laubet mainitud ega tema suhtes isiklikke etteheiteid tehtud. “Rõuge pilt esindas kogukonda, keda soovime kaitsta ning ennetada nende ärakasutamist vaenuliku mõjutustegevuse suhtes,” rõhutas ta. “Vabandame Kadri Laube ees, kui see pilt tema tundeid riivas.”