Intsikurmus kahtlustatakse lähiajaloo suurimat ebaseaduslikku raiet

Põlvamaal Intsikurmu laululava ümber algasid veebruaris mastaapsed raietööd, millega raiuti suures osas lagedaks sealne metsapark. Park oli eelnevalt laastatud kooreüraski poolt ja sellele reageeris Põlva vald, tellides esialgu 350 tihumeetri suuruse raie. Kokku raiuti aga üle 4 korra rohkem – 1557 tihumeetrit puid. Nüüd on selgunud, et keskkonnaametis puuduvad igasugused teatised nii mastaapse raie kohta, mistõttu on alust kahtlustada, et tegemist võib olla ühe Eesti lähiajaloo suurima ebaseadusliku metsaraiega.

Intsikurmu on tuhandetele eestlastele südamelähedane paik, kuna seal toimusid esimesed kohalikud laulupeod, nüüd võõrustatakse seal Intsikurmu muusikafestivali. Sel nädalavahetusel toimuva festivali külastajatele avaneb aga varasemaga võrreldes sootuks teistsugune pilt, kuna suur osa pargist on lagedaks raiutud.

MTÜ Hoiame Loodust teatas, et esitas keskkonnaametile Intsikurmu raiete kohta teabenõude. Vastusest selgus, et keskkonnaametil ei ole võimalik esitleda raieteatisi, millega oleks seaduslikult saanud maha raiuda 1557 tihumeetrit. Seejärel esitasid looduskaitsjad avalduse, et keskkonnaamet algataks uurimise ja selgitaks välja kõik asjaolud Intsikurmu laululava raietega seoses.

“Sellise koguse metsa saaks kätte umbes 57 hektari suuruse lageraiega,” sõnas MTÜ Hoiame Loodust ekspert Mati Sepp. Sepp kirjutab Facebookis, et on sel aastal avastanud juba ühe suuremahulise ebaseadusliku raie Õngu rabas Hiiumaal. Intsikurmus näib aga pilt veel hullem. “Kui kõik ongi nüüd nii kohutav, kui kogutud tõendid viitavad, siis see on täielik katastroof ja näitab, kui nõrk on Eesti looduses riigipoolne järelevalve,” lisab Sepp.

Koiduaeg on varem kirjutanud, kuidas üraskitõrjeks ette võetava sanitaarraie sildi all käib tihti lihtsalt kasumi teenimine, mis tegelikult kahjurile mõju ei avalda või koguni takistab loodusel tasakaalu leidmist.