Iisrael tappis Gazas Poola humanitaartöötaja ja süüdistas riiki antisemitismis, suursaadik kutsuti vaibale

Aprilli esimestel päevadel toimunud Iisraeli õhurünnaku järel, kus lisaks paljudele palestiinlastele kaotas Gaza sektoris elu Poola abitöötaja, on lahvatanud märkimisväärne diplomaatiline tüli Poola ja Iisraeli vahel. Kahe riigi vaheline diplomaatiline olukord eskaleerus pärast Iisraeli suursaadiku avaldusi, mis süüdistasid Poolat antisemitismis.

Iisraeli õhurünnakus Gazale hukkus seitse USAs registreeritud mittetulundusühingu World Central Kitchen (WCK) liiget. Ohvrite seas oli 35-aastane poolakas Damian Sobol, kes osales humanitaarmissioonil nälgivatele palestiina tsiviilelanikele toiduabi toimetamiseks.

WCK, mille asutasid Michelini poolt auhinnatud kokk Jose Andres ja tema abikaasa Patricia, spetsialiseerub värske toidu viimisel abivajajaile erinevate kriiside, sealhulgas sõdade ja loodusõnnetuste käigus. Organisatsioon koordineeris oma tegevust Iisraeli sõjaväega ja töötajad asusid õhurünnaku ajal kindlaksmääratud turvaalal.

Jätkuvad Iisraeli õhurünnakud Gazas võimendavad kasvavat humanitaarkriisi. Gaza 2,4 miljonit elanikku vaevlevad katastroofilise nälja tingimustes eriti sektori põhjaosas, nagu rõhutab ka ÜRO aruanne.

Iisrael nimetas abitöötajate hukkumist veaks ja eksituseks, kuigi humanitaarmissiooni sõidukid olid selgelt märgistatud vastava logoga. Kuid Iisraeli suursaadiku reageering traagilisele sündmusele on veelgi rohkem pinget tekitanud.

Pärast Poolas vallandunud šokki ja raevu lükkas Iisraeli suursaadik Poolas Yacov Livne tagasi etteheited Iisraelile. Livne nimetas neid Poola parem- ja vasakäärmuslaste katseteks süüdistada Iisraeli “sihilikus mõrvarlikus rünnakus”.

Livne kirjutas X-is: “Antisemiidid jäävad alati antisemiitideks ning Iisrael jääb demokraatlikuks juudiriigiks, mis võitleb oma õiguse eest eksisteerida. Ka kogu läänemaailma heaks.”

Poola president Andrzej Duda nimetas kolmapäeval seda kommentaari skandaalseks ja ütles, et suursaadik Livne on “Iisraeli ja Poola suhete suurim probleem”. Duda kritiseeris suursaadikut tundetuse eest ning nõudis, et Iisrael peaks pakkuma ohvrite peredele kompensatsiooni.

Poola peaminister Donald Tusk, ehkki Duda poliitiline vastane, väljendas sarnast seisukohta ja ütles, et suursaadik peaks vabandama Poola inimesi solvava kommentaari eest. Ta lisas, et Iisrael peaks maksma kompensatsiooni Soboli perele. “Ootame viivitamatut selgitust asjaolude kohta ja kompensatsiooni ohvritele,” ütles peaminister Donald Tusk pressikonverentsil.

Poola välisministeerium kutsus Iisraeli suursaadiku seejärel vaibale. Pärast kohtumist teatas Poola asevälisminister Andrzej Szejna ajakirjanikele, et esitas Iisraeli suursaadikule Yacov Livnele protestinoodi seoses WCK töötajate hukkumisega. Szejna ütles, et Poola jäi kohtumise ajal oma seisukohtadele kindlaks.

“Kõigepealt vabandas suursaadik selle pretsedenditu sündmuse eest tsiviliseeritud maailma ajaloos, et pommitati autot humanitaarabi saadetistega näljahädas Gazasse,” ütles Szejna. Szejna sõnul ootab Poola läbipaistvat uurimist ja kompensatsiooni ohvrite perekondadele.

Ta lisas, et Poola soovib, et Przemyśli piirkonna prokuratuur, kust Poola abitöötaja pärit oli, saaks osaleda uurimises “ja täiemahulises kriminaal- ja distsiplinaarprotseduuris nende sõdurite vastu, kes on selle mõrva eest vastutavad”.