Enamik Eesti elanikest soovib Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku sidemete katkestamist Venemaaga

Kantar Emori ja Turu-uuringute AS-i küsitlused näitavad, et enamik Eesti elanikest toetab Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku sidemete katkestamist Venemaa Õigeusu Kirikuga, mis on avalikult toetanud Venemaa sõjategevust Ukrainas.

Kantar Emori 10.–16. oktoobrini ERR-i tellimusel läbi viidud küsitlusest selgus, et 59 protsenti Eesti elanikest leiab, et MPEÕK peaks katkestama kõik sidemed Moskva Patriarhaadiga. Nendest vastajatest 41,6 protsenti vastas “jah, kindlasti” ja 16,9 protsenti “pigem jah”. Sidemete katkestamise vastu oli 19 protsenti vastanutest ning 22 protsenti ei osanud seisukohta võtta.

Eestlastest vastajate seas on toetajate osakaal veelgi suurem – 75 protsenti neist pooldab Moskva Patriarhaadiga sidemete katkestamist, samas kui vaid 8 protsenti on selle vastu ja 17 protsenti jääb otsusele neutraalseks.

Samal ajal näitab küsitlus, et muust rahvusest elanike seas on toetus sidemete katkestamisele oluliselt väiksem. Vaid 25 protsenti neist pooldab Moskva Patriarhaadist lahtiütlemist, samas kui 41 protsenti on sellele vastu ning 34 protsenti ei oska oma seisukohta avaldada.

Teine küsitlus, mille Turu-uuringute AS viis riigikantselei tellimusel läbi septembris, kinnitab samasugust tendentsi. 60 protsenti vastanutest nõustus, et Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku sidemete katkestamine Moskva Patriarhaadiga on õigustatud. Väitega ei nõustunud 22 protsenti ning 18 protsenti ei osanud oma arvamust avaldada.

Kantar Emori küsitluses osales 1690 Eesti elanikku vanuses 16 ja vanemad, küsitlus toimus veebis ja telefoniintervjuudena. Turu-uuringute AS küsitles septembris 1258 inimest ning kasutas veidi erinevat sõnastust, kuid mõlema uuringu tulemused olid üldjoontes samad.

Küsitlused näitavad, et Eesti elanikkonna seas on toetus Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku eraldumisele Venemaa kirikust valdavalt positiivne, eriti eestlaste seas. Samas esineb rahvusvähemuste seas märkimisväärne vastuseis, mis osutab ühiskonna lõhestatusele selles küsimuses.