Eestlased on oma pealinnas tõenäoliselt jäänud vähemusse

Viimastel aastatel toimunud massiline sisseränne on suure tõenäosusega Tallinnas viinud eestlaste osakaalu alla viiekümne protsendi. Sellega astub Tallinn ühte ritta mõnede Lääne-Euroopa suurlinnadega, kus immigratsiooni tulemusel on samuti põliselanikud vähemusse jäänud.

Postimehes avaldatud arvamusloos tõdeb vandeadvokaat Vahur Kivistik: “…oleme olukorras, kus meie pealinnas on eestlased tõenäoliselt juba vähemusrahvus.” Sarnaseid hääli on viimastel aastatel kostnud veelgi. Kui Nõukogude okupatsiooni lõpuaastatel, 1980ndatel olid eestlased Tallinnas vähemusse jäänud, õnnestus ometi eestlastel taas kättevõidetud vabaduse aastakümnetel viia oma protsent Tallinna elanikkonnas taas enamusse. Ent viimane aastakümme on eestlaste osakaalule Tallinnas taas laastavalt mõjunud.

Nii oli 2021. aasta rahvaloenduse andmetel eestlasi Tallinnas 53,3% – kaks protsenti vähem kui 2011. aastal. Võttes arvesse suurt sisserännet viimastel aastatel, sealhulgas töö- ja õpirände sildi all, on see kindlasti nüüdseks veelgi langenud.

Sarnaselt on ka Londonis etnilised inglased juba palju aastaid olnud vähemuses. Sama saatus on tabanud mitmeid Pariisi, Stockholmi ja Berliini linnaosi.