Eestis on taas avanenud terav sisserändepoliitiline debatt. Reformierakonna ja Eesti 200 uus võimuliit kavatseb tõsta senist rändekvooti, viidates oskustööjõu puudusele, kuid kriitikud hoiatavad, et see võib avada ukse laiaulatuslikule immigratsioonile, mis toob kaasa pöördumatud muutused Eesti rahvastikus.
Sotsiaaldemokraadid, kes visati hiljuti koalitsioonist välja, on varem olnud tuntud pigem sisserände soosimise poolest, kuid seekord olid nad rändekvoodi tõstmise vastu. SDE esimees Lauri Läänemets hoiatas, et uus poliitika võib tähendada kuni 9000 uut sisserändajat aastas. Ta rõhutas, et ühe võõrtöölise kohta tuleb Eestisse keskmiselt kolm pereliiget, mis mitmekordistab tegeliku sisserände ulatuse. „See on nii müstiline, mis meie riigis immigratsiooniga juhtuma hakkab – selle nimi on immigratsioonipump,“ rääkis Delfile endine minister Läänemets.
Tema sõnul on teiste Euroopa riikide kogemus näidanud, et sisserände abil tööjõupuudust lahendada ei saa. „0,2 protsenti inimeste arvuna on 2600 inimest, kuid keskmiselt ühe inimese kohta tuleb kaasa ka kolm pereliiget. Ja see tähendab umbes 9000 inimest aastas. Ehk 9000 inimest aastas juurde kõigile neile, kes siin täna on. Eestis sünnib lapsigi natuke alla 10 000 aastas,“ ütles Läänemets.
Majandusminister Erkki Keldo (Reformierakond) põhjendas, et uus poliitika on vajalik tööstusettevõtete kasvuks. „Meie oma töökätest jääb lihtsalt puudu,“ ütles ta, lisades, et sisserände suurendamine olevat ainus lahendus spetsialistide nappusele.
Keldo sõnul on tegemist rangelt kontrollitud oskustööjõu kaasamisega, mille tingimuseks on vähemalt Eesti keskmise palga maksmine. „Siia ei värvata inimesi juurde meie enda inimeste arvelt. Oskustöötajate kaasamine on meie kõigi huvides, et kasvaks majandus ja läbi selle ka ühiskonna jõukus,“ ütles ta.
Kriitikud ei ole selgitustega rahul. Läänemetsa sõnul on plaanis sisalduvad numbrid eksitavad ning tegelikkuses võib sisserändajate arv olla palju suurem. Ta toonitab, et ilma selgete piiranguteta satub Eesti pöördumatusse immigratsioonirattasse.