Eestit ähvardab illegaalide laine idast?

Venemaa võib hakata pagulasi üle oma piiri illegaalselt Euroopa Liitu sokutama, hoiatab Postimees oma tänases juhtkirjas. Alates 2021. aastast on Valgevene võimud saatnud Poola, Leedu ja Läti piirile tuhandeid Lähis-Ida päritolu migrante, kuid sarnaseks olukorraks peavad olema valmis ka Eesti oma kontrolljoonel ja Soome piiril Venemaaga.

Sellele võimalusele on viidanud piirivalveagentuuri Frontex juht Hans Leijtens intervjuus ajalehele Helsingin Sanomat. Tema sõnul peab olema Euroopa Liit valmis, et Venemaa võib tulevikus kasutada rännet oma geopoliitiliste huvide edendamiseks. “See on viis avaldada survet Euroopa Liidule ja panna proovile Euroopa solidaarsus,” ütles Leijtens.

“Rändesurve leevenemist pole tulevikus loota,” leiab Postimehe toimetus oma juhtkirjas. “Kui ülejäänud maailmas rahvastikukasv pigem pidurdub ja pöördub paljudes riikides ka languseks, siis Aafrikas seda oodata pole.”

Postimehe hinnangul on Eestil vaja senisest enam panustada piirivalvesse ja idapoolse kontrolljoone väljaehitamisse. “Kahjuks on seegi, nagu palju muudki vajalikku, käimas säästurežiimil. Piir on siiski midagi, mille pealt ei tohiks kokku hoida,” avaldab ajalehetoimetus.