Kaitsepolitseiamet teatas sel nädalal kahe mehe kinnipidamisest, keda kahtlustatakse Sinimägede mälestusmärkide rüvetamises. Sündmused leidsid aset 23. ja 31. jaanuaril ning kahtlustuse kohaselt on kuriteo toimepanemiseks tellimus saadud Venemaalt.
Mõlemal juhul rüvetati mitmeid Sinimägede mälestusmärke punase värviga. Kahtlustuse kohaselt oli tegemist tellimustööga, ning kohalikud elanikud on arutlenud, kas tegu võis olla poliitilise provokatsiooniga või mõne organisatsiooni korraldatud aktsiooniga. Eraldi allikas lisas, et kohalikud kahtlustavad tellimusena tehtud kuritegu, kuna tavaline vandaal ei ilmutaks niivõrd süstemaatilist ja suunatud tegevust.
Värvimistöö viidi läbi nii 23. jaanuaril kui ka 31. jaanuaril, mis tekitas kohalikes kogukondades suurt pahameelt ja hämmingut. Kohalik elanik, kes soovis jääda anonüümseks, rääkis, et selline tegevus on kogukonna jaoks valulik ning arutelud kohalike seas on suunatud ka kuriteo võimalike motiivide selgitamisele.
Kapo poolt kinnipeetud meestest on üks Venemaa kodakondsusega ja teine omab Eesti-Vene topeltkodakondsust. Riigiprokuratuur taotles Vene kodaniku vahi alla võtmist, mille Harju maakohus ka rahuldas. Põhjenduseks toodi, et vabaduses olles võib ta kriminaalmenetlusest kõrvale hoiduda. Lisaks on see mees seotud ka varasemate kuritegudega, sealhulgas kolonel Alfons Rebase bareljeefi värvimisega.
Teine mees, kellele prokuratuur vahi alla võtmist ei taotlenud, ei ole hetkel seotud jaanuarikuisete mälestusmärkide rüvetamistega, kuid on varasemalt kahtlustatud Virumaa mälestusmärkide lõhkumises 2023. aastal.
Sinimägede mälestusmärkide rüvetamine pole mitte ainult kohaliku kogukonna, vaid kogu Eesti ühiskonna jaoks valus löök, kuna Sinimäed on tuntud kui Teise maailmasõja ühe veriseima lahingu toimumiskoht, kus võitlesid Eesti iseseisvuse nimel paljud vabadusvõitlejad.
Selle sündmuse kontekstis on mälestusmärkide rüvetamine tõlgendatud osana Venemaa vaenulikust mõjutustegevusest, mille eesmärgiks on tekitada ühiskonnas pingeid ja kahjustada Eesti siseturvalisust.