Eesti mütoloogia ärkab ellu: Oratoorium Emajõe sünnist vallutab Tartu Lodjakoja

Tartu Lodjakojas kõlavad juunikuus eesti mütoloogia ja põlisusu inspiratsioonil loodud mütopoeetilise oratooriumi “Emajõe sünd” võimsad noodid. Selle teose peategelaseks on Emajõgi, Lõuna-Eesti olulisimaid sümboleid ja maamärke, ning temaga seotud pärimused ja ajalugu.

Muusika, mis seda unikaalset loometeost kannab, pärineb etnofuturistliku helilooja Märt-Matis Lille sulest. Libreto on loonud eestluse mõtestaja Valdur Mikita ning kogenud teatrilavastaja Margus Kasterpalu. See on mitmekülgne multimeediateos, mis ühendab endas loodus- ja inimhääled, kaasaegse muusika, loodusfilmi, animatsiooni ning lavalise liikumise.

Loodava heliilma lähtekohaks on loodushelid, millele on salvestusel oma hääle lisanud ERSO orkestrandid. Etenduse käigus täiendavad seda elektroonilised instrumendid, löökpillid, kannel, kammerkoor Collegium Musicale dirigent Endrik Üksvärava juhtimisel ning vokaalsolist Iris Oja. Lisaks muusikutele astuvad lavale näitleja Andres Mähar ja neli tantsijat, kelle liikumine toetab muusika- ja visuaalset narratiivi. Tekstina kasutatakse lisaks rahvaluulele ka mitme eesti luuletaja loomingut.

Lavastuse rikkaliku helimaailma loomiseks lisatakse elektroonilisi instrumendid, millel mängib Tammo Sumera. Löökpillide mängijad Vambola Krigul ja Anto Õnnis annavad oma panuse, rikastades helipilti mitmekülgsete rütmidega. Kannelt mängib Anna-Liisa Eller. Koreograaf Ingmar Jõela poolt loodud tantsulised etteasted annavad publikule võimaluse kogeda muusikat ja lugu läbi visuaalse keele.

Visuaalselt pakub “Emajõe sünd” vaatajatele mütopoeetilist rännakut allikast suudmeni. Peamiseks narratiiviks on loodusdokumentaal, mis jälgib ja järgib Emajõge lättelt Pühajärvest Peipsini ja ühtaegu nii läbi ajaloo, kui ka nelja aastaaja. Loodusfilmile lisanduvad Taavi Varmi loodud animatsioonid Kaljo Põllu graafiliste lehtede ainetel kogumikest “Kalivägi” ja “Kodalased”.

Etendused toimuvad 12.–14. juunini Tartu Emajõe-äärse Lodjakoja laevaehitussaalis, mis pakub vaatajatele ainulaadset vaadet jõele. Lavastus kestab ühes vaatuses 90 minutit ning publikut oodatakse kohale pool tundi enne etenduse algust. Pildistamine ja filmimine pole lubatud.

“Emajõe sünd” on osa Ellujäämise Kunstide Loodusloovusfestivalist, mis toimub 5.–15. juunini. Festivali ja multimeedialavastuse etendusi korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed. Pileteid saab osta Piletilevi veebilehelt.