Eesti Rahvuslaste ja Konservatiivide (ERK) Nõmme osakonna esimees ja ajakirjanik Andri Kiige avaldas sotsiaalmeedias teravat kriitikat Ameerika Ühendriikide ja Venemaa vaheliste vaherahuläbirääkimiste kohta, nimetades neid sisutuks suhtekorralduslikuks etenduseks, millel puudub igasugune tõsiseltvõetavus Euroopa ja Ukraina julgeoleku seisukohalt.
Kiige sõnul on sisulise vaherahu eelduseks rahvusvahelised rahuvalvejõud, kindlad julgeolekugarantiid Ukrainale ning Venemaa poolne loobumine territoriaalsetest nõudmistest väljaspool Krimmi. Ta rõhutas, et kuna USA on välistanud julgeolekugarantiide andmise ja Venemaa keeldub rahuvalvejõududest ning nõudmistest loobumast, on praegustel läbirääkimistel sisulist mõtet võimatu näha.
“See, mida USA ja Venemaa omavahel arutavad, ei oma õigupoolest erilist tähendust, kui Ukraina ja Euroopa riigid seda ei aktsepteeri,” nentis Kiige. Ta süüdistas USA administratsiooni Euroopa eksistentsiaalsete küsimuste käsitlemises pealiskaudse ja erapooliku suhtekorraldusliku narratiiviloome kaudu, mille ainus eesmärk on mõjutada Ameerika sisepoliitikat, mitte edendada tegelikku rahu.
Kõige teravamalt kritiseeris Kiige retoorikat, mille kohaselt USA justkui soovib, et “tapmine lõpeks”, esitades seda vastuolus olevana Ukraina rahva tahtega. Tema hinnangul on selline lähenemine küüniline ja solvang Ukraina rahvale, kes võitleb oma vabaduse eest. “Viimasele viitab ka ka destruktiivne, tegelikkusest irduv retoorika, mis käsitleb okupanti ja oma maad kaitsvat rahvast kahe justkui võrdselt legitiimsete õigustega subjektina. Sellise hoiakuga relvarahu-vahendamine tähendab Ukraina seisukohalt okupandi huvidega kooskõlas olevat tegutsemist,” hoiatas ta.
Kiige rõhutas, et tänane Ukraina ei aktsepteeriks mingit vaherahu, mis säilitaks venelaste poolt vallutatud alad, sest see tähendaks Venemaale võimalust rahus oma jõude ümber koondada ja uut agressiooni ette valmistada.
Samuti kritiseeris ta Euroopa riikide passiivsust sellise küünilise suhtekorraldusliku mängu suhtes. “Mingil hetkel peab see juhtuma kuna sedalaadi täiendava segaduse külvamine kahjustab Euroopa rahvusriikide julgeolekuhuvisid ning on teatud kooskõlas Venemaa agressiivse, Euroopa julgeolekukorda destabiliseeriva tegevusega,” ütles Kiige, viidates lootusele, et Ida-Euroopa riigid, eesotsas Poolaga, võtavad selles küsimuses senisest jõulisema rolli. “Võibolla tuleks sellest omad järeldused teha Poolal, kes Ida-Euroopa sõjalise võtmeriigina nagunii on põhiotsustajate seas,” rõhutas Kiige.