Ametlikult suletud Metsküla kool vajab jätkamiseks annetusi

Kuigi Lääneranna vallavolikogu otsustas Matsalu rahvuspargis asuva Metsküla algkooli sulgeda ja Virtsu kooli muuta neljaklassiliseks, jätkas Metsküla kool reedel uue õppeaasta aktusega ning lapsed käivad koolis vähemalt kuni ringkonnakohtu otsuseni.

Vaatamata vallavolikogu otsusele leidsid Metsküla kooli lapsevanemad, et kool peaks jääma avatuks. Otsus jätkata sügisel koolitööd on kogukonna ühiselt vastu võetud idee. Kuigi ametlikult on kool suletud, jätkavad õpetajad tööd tasuta ning nad ei saa ka vallalt palka. Õpetajatele on välja makstud ka koondamisrahad.

Metsküla kooli lapsevanemad on olnud kooli säilimise optimistlikud, kinnitades, et esialgse kooli sulgema sundiva kohtuotsuse aluseks olnud väited kooli seisukorrast ei vasta tõele. Lapsevanemate sõnul sisaldas see otsus palju valeväiteid, mis hiljem ekspertiisiga ümber lükati. Nad kinnitavad, et Metsküla kool on seni hästi toiminud ja ei näe põhjust, miks see ei peaks jätkama.

Kooli tulevik selgub septembri keskpaigas, mil ringkonnakohus teeb oma otsuse. Kui otsus ei ole kooli säilimiseks soodne, on lapsevanemad valmis edasi kaebama.

Lapsevanem Katri Rannastu ütles ERRile, et otsus koolis jätkata sündis kogukonnas ühiselt. “Me oleme seda ühiselt mõelnud ja niimoodi otsustanud, et liigume ühiselt edasi. Ja ühiselt edasiminek tähendab siis seda, et me ei pane oma lapsi teistesse koolidesse kirja,” rääkis Rannastu. Tema sõnul on koolis kõik korras: “Meil on õpetajad olemas, õpilased ja lapsevanemad.”

Metsküla kooli jätkamine pärast ametlikku sulgemisotsust on märk kohaliku kogukonna ühtsusest ja soovist säilitada haridusasutus, mis on mänginud olulist rolli piirkonna elus. Koolile on kaasa elamas inimesi kogu Eestist. “On tohutult soe tunne, et kogu Eesti meile kaasa elab ning meedia pole meid unustanud,” kirjutab Metsküla kool Facebookis. “Selle kära keskel jäägu siiski kõlama meie kõigi südamesoov: tahaksime lihtsalt tagasi oma igapäevast koolipäeva – õppida ja õpetada oma armsas Metskülas.”

Selle jaoks vajab kool hädasti annetusi, olles ilma jäänud ametlikust toest. “Kooli töötajad töötavad praegu vabatahtlikult ja tasuta, aga ilmselgelt ei saa see nii lõputult jätkuda,” teatab Metsküla kool. “Raha on sõna otseses mõttes vaja kõigeks: kommunaalkulud, internet, õppekeskkondade litsentsid, õppevahendid, koolitoit, töötasud. Lisaks veel kohtukulud, sest ka see protsess on alles algusjärgus.”

Metsküla Algkooli püsimajäämist saab toetada annetusega pangakontole EE811010220002671016 (Metsküla Kultuuriühing). Makse selgitusse lisada: “Metsküla kooli heaks”.