Aprillis eemaldati Järvamaal Ambla vallamaja vastas asuvast pargist punamonument, asendades selle neutraalse tähisega “II maailmasõja ohvrid”. Hiljuti tegelesid Eesti sõjamuuseumi välitööspetsialistid väljakaevamistega, et tuvastada ühishauda maetud isikuid. Üllatuslikult avastati punamonumendi alt suur Vabadussõjas võidelnute ausammas, mille osi oli kasutatud punamonumendi aluse ehitamisel.
1925. aastal Ambla kirikaias avatud mälestusmärk oli mõeldud austama Vabadussõjas ja esimeses maailmasõjas hukkunud Ambla kihelkonna sõdureid. 27. septembril 1925 avati Ambla uuel kalmistul mälestussammas Esimeses maailmasõjas ja Vabadussõjas langenud Ambla kihelkonnast pärit sangaritele. Samba avamisel esines peokõnega tollane Riigikogu esimees Jaan Tõnisson. Kunstnik Anton Starkopfi loodud mälestusmärgi soklil on tekst “Ambla kihelkonna langenud kangelastele” ning “Ilus on surra isamaa eest”.
Nõukogude ajal, tõenäoliselt 1949. aastal, monument purustati. Kuna selle tükkide asukoht ei olnud varem teada, taastati see 1990. aastal Starkopfi kavandite järgi.
Tänavu väljakaevamistel leiti üks ausamba lamereljeefi osa, mis viitas Vabadussõja ausamba originaali olemasolule. Sõjamuuseumi arheoloog Arnold Unt selgitas, et purustatud ausamba osi oli kasutatud punamonumendi aluse valmistamisel. “Küsimus polnud ju selles, et kividest oleks puudus olnud. Mälestusmägi tükke kasutati obeliski aluse tarvis ilmselt spetsiaalselt ja eriliselt küüniliselt oma suhtumise märgina,” ütles Unt Järva Teatajale.
Arnold Undi hinnangul on leid väärtuslik ning väärib säilitamist, kuna see omab ajaloolist tähendust. Ambla Maarja koguduse õpetaja Tõnu Linnasmäe nimetas leidu üllatavaks ja eriliseks ning märkis, et keegi ei teadnud, et Vabadussõja monumenti oli kasutatud punamonumendi ehitamisel. “Kui alustasime 1988. aastal võimaluste otsimist ausamba taastamiseks, otsisime paljudest kohtadest samba tükke, ka Soodla jõest. Keegi tollal meist ei osanud arvata, et need Amblas asuvad,” sõnas Linnasmäe.
Väljakaevamistel leiti Ambla pargist ka kümmekonna inimese säilmed, arvatavasti Teise maailmasõja ohvrid. Eesti Sõjahaudade Komisjon otsustas juba aasta tagasi matmise ümber korraldada. Ühtlasi tehakse sarnaseid väljakaevamisi teistes Järvamaa piirkondades.
Ambla seltsi liikmed soovivad ajaloolist leidu eksponeerida kohalikus kogukonnapargis, rõhutades selle loo erakordsust ning tähtsust piirkonna ajaloos.