Abhaasia rahutustes põrkuvad rahvuslikud huvid ja Venemaa surve

Abhaasias vallandusid sel nädalal ägedad rahutused seoses Venemaaga kavandatava investeerimisleppega, mis võib anda jõukatele vene investoritele õiguse osta kinnisvara Musta mere ääres. Seni olid Abhaasia kinnisvara omandiõigused piiratud vaid abhaasidele, kaitsmaks nende rahvuslikku identiteeti. Venemaa suurenev majanduslik ja poliitiline surve on tekitanud vastasseisu ja tõstnud esile hirme, et abhaaside huvid jäetakse tähelepanuta.

Meeleavaldajad, kelle üks teadaolevaid juhte on Gruusia-Abhaasia sõja veteranide vabaühenduse Aruaa esimees Timur Gulia, alustasid rahumeelsete protestidega, et sundida parlamenti loobuma lepingu ratifitseerimisest. Rahutused eskaleerusid aga reedel, kui demonstrandid tungisid parlamendihoonesse ja presidendi administratsiooni ruumidesse, nõudes Abhaasia presidendi Aslan Bžanija tagasiastumist. Vähemalt üheksa inimest viidi intsidendi järel haiglasse, teatas päästeteenistus. Ühtlasi takistati parlamendiliikmetel kogunemast, mis muutis olukorra veelgi plahvatusohtlikumaks.

President Bžanija, kes on varem vihjanud tagasiastumisvõimalusele tingimusel, et parlamendihoone vabastatakse, viibib nüüd oma kodukülas Tamõšis ja arutab valitsusega võimalusi kriisi lahendamiseks. Bžanija sõnul kontrollivad seaduslikud võimud kogu Abhaasiat, välja arvatud parlamendihooneid. President kinnitas, et soovib olukorra stabiliseerida ja tagada õigusraamistiku taastamise, kuid opositsioon lükkas tema ettepanekud tagasi, väites, et president on oma legitiimsuse kaotanud ja tema pakkumine ei rahulda rahva nõudmisi.

Opositsiooniaktivist Akhra Bžanija ja teised liidrid jätkavad üleskutseid rahva mobiliseerimiseks ja rõhutavad, et võimuvahetus on hädavajalik. Abhaasia opositsioon moodustab ajutise valitsuse, kui president Aslan Bžanija otsustab mitte tagasi astuda, teatas pühapäeval opositsiooniliider Timur Gulia.

Meeleavaldajad on veendunud, et Venemaa-leping tähendaks abhaaside kodude ja loodusvarade müüki võõramaalastele, viies kohalikud elamiskulud järsult üles ja muutes kinnisvara abhaasidele kättesaamatuks. Samuti kardetakse, et piirkonna looduslik ilu ohverdatakse, kui investorid alustavad ulatuslikke kinnisvaraarendusi.

Moskva on süüdistanud opositsiooni seadusevastases käitumises ja hoiatanud eskaleerumise eest, ent väidab, et ei sekku Abhaasia siseasjadesse. Venemaa soovitas oma kodanikel piirkonnast lahkuda, viidates kasvavale ohule. Kokkupõrge, mis peegeldab sügavat lõhet kohaliku rahva rahvuslike huvide ja Venemaa majanduspoliitiliste ambitsioonide vahel, jätkub, ja olukorra lõplik lahendus on praegu ebaselge.