Tallinnas elanud kolm meest – nende seas Eesti-Vene topeltkodanikud – on Leedu prokuratuuri hinnangul tegutsenud Venemaa sõjaväeluure GRU ülesandel, rüvetades 2024. aasta alguses Lõuna-Leedus Merkine linnas metsavendade liidri Adolfas Ramanauskas-Vanagase mälestusmärki.
Kaunase ringkonnaprokuratuur lõpetas hiljuti kohtueelse uurimise ning kinnitas, et kõik kolm kahtlusalust elasid rünnaku eel Eesti pealinnas Tallinnas. Üks neist on Venemaa kodanik, kaks Eesti-Vene topeltkodakondsusega. Mehed on sündinud aastatel 1982, 1987 ja 2005.
Kahtlusalused vahistasid Eesti võimud ning andsid nad üle Leedule, kus nad praegu viibivad vahi all. Leedu prokuratuur süüdistab neid välisriigi (Venemaa) huvides tegutsemises, varalises kahjus ja riikliku mälestusmärgi rüvetamises. Tegemist oli organiseeritud, ettemõeldud GRU operatsiooniga, mille eest kahtlustatavatele lubati rahalist hüvitist.
„See ei olnud spontaanne ega juhuslik tegu,“ rõhutas Kaunase ringkonnaprokurör Rimas Bradūnas pressikonverentsil. Tema sõnul viisid Tallinna elanikud enne rünnakut läbi luuretegevuse ja sihtmärgi jälgimise, mis viitab klassikalisele sõjaväeluure skeemile.
Värvi alla uputatud mälestusmärk asus Ramanauskas-Vanagase kodulinna lähistel, kus ta oli ka maha maetud. Sarnaseid rünnakuid Leedu mälestuspaikade vastu on toimunud ka varem – 2023. aasta mais Bielenai külas, kuid selles juhtumis kahtlusaluseid pole tabatud.
Kuigi Eesti on üks NATO liikmesriike ja riigikaitset tugevdab varasemast enam, on GRU tegevus Tallinna venekeelses elanikkonnas ilmne ja dokumenteeritud. Leedu juhtum heidab terava valguse sellele, kui haavatav võib olla meie siseturvalisus, kui Eesti-Vene topeltkodanikke värvatakse vaenuliku luure teenistusse.
Nii Leedu president Gitanas Nausėda kui ka kaitsepolitsei endised ametnikud on korduvalt hoiatanud, et venemeelsed vandalismiaktid monumentide ja lippude vastu on väljastpoolt koordineeritud hübriidrünnakud, mille eesmärk on külvata hirmu ja lõhestada rahvuslikku mälu.
Adolfas Ramanauskas-Vanagas (1918–1957) oli Leedu nõukogudevastase metsavendade liikumise silmapaistvamaid juhte. Endine kooliõpetaja ja partisanide kõrgeima juhtkonna liige langes KGB kätte 1956. aastal, keda piinati ja lõpuks hukati Vilniuses 1957. aastal. Tema mälestusmärk on Leedus vabadusvõitluse püha sümbol.