Vikerkaarehurm Helsingis ja Kouvola spordiseltsi tõrksus

Kouvola Pesapalliseltsil Kouvolan Pallonlyöjät (KPL) oli teisipäeval, 24. juunil, koduväljakul võistlus. Tavaliselt on selts selleks puhuks tõstnud oma lipud linnavalitsuse maja ette lehvima. Seekord aga veedetakse samal ajal Kouvolas tähestikuinimeste Pride-propaganda nädalat – nagu mitmetes muudeski Soome linnades Helsingiga eesotsas, teatab kohapeal elav eestlane Paul Oja.

Sellega seoses oli kogu nädalaks sama maja ees kolm vikerkaarelippu lehvima pandud. Pride eestvedaja roheliste parteist pakkus pesapalluritele võimalust oma lippe Pride-lippude kõrvale paigutada. Kouvola Pesapalliseltsi juhatuse esimees Harri Lehto aga teatas, et KPL mingi organisatsiooniga ühist lipuheiskamist korraldama ei hakka.

Lehto sõnul see ei ole seisukohavõtt Pride poolt või vastu. „See on selline seisukohavõtt, et mulle ei meeldi tähtsate väärtuste, nagu võrduse ja üheväärsuse politiseerimine roheliste partei poolt,“ teatas Lehto ajalehele Kouvolan Sanomat.

Kouvola on väikesepoolne linn 140 km Helsingist ida pool ja seal toimuv tavaliselt Helsingin Sanomate uudiskünnist ei ületa. See sõnum aga pääses riigi keskse ajalehe veergudele. Ajakirjanik Juho Niemistö luges lisaks üles hulga tähestikuinimeste propagandaüritusi, kus kõikjal hulk spordiseltse osales.

„Soome spordirahvas osaleb Olümpiakomitee eestvedamisel 28.06. korraldatavas Helsinki Pride rongkäigus. Peale Olümpiakomitee lööb kaasa 20 spordiseltsi. Pesapalliliit kaasa ei tee,“  kirjutas Niemistö.

Samal ajal veedeti Pride nädalat ka Helsingis. Muidu üsna kõrvalise Kouvola spordiseltsi tõrksus lõi peavoolumeedias tähelepanuväärseid laineid. Kouvolan Sanomate materjale tsiteeriti ja refereeriti agarasti.

Laupäeval, 28. juunil toimus Helsingis Pride-nädala peasündmus – suur rongkäik. Helsingin Sanomat kajastas sündmust oma netiveergudel videootseülekandega. Eelmisel päeval ilmus sama lehe netiportaalis koguni juhtkiri pealkirja all „Pride-lipp ei lehvi ilmaaegu“. Juhtkirja autor kurdab, et maailmas on kiiresti maad võtnud „ähvardavad hoiakud seksuaal- ja soovähemuste vastu“. Ungaris on Pride rongkäigud värske seadusega ära keelatud, Ühendkuningriigis lubatakse naiste õigusi ainult sünnipärastele bioloogilistele naistele, USA-s võib juhtuda, et end passiandmetest erineva sooga isikuks kuulutaja riiki sissegi ei pääse.

Kui demokraatlik ühiskond on lubanud väikestel kõva kõriga seltskondadel seksuaalvähemuste nimel esinedes ja nende „õigusi kaitstes“ normaalsele ühiskonnale pähe istuda ning sellest endale tuntuse- ja tuluallika teha, siis pole põhjust imestada, kui demokraatlik ühiskond neile viimaks vastu hakkab. Newtoni kolmas ehk mõju ja vastumõju seadus kehtib mitte ainult füüsikas.