Merz seab küsimärgi alla AfD keelustamise: Saksamaa kantsler hoiatab poliitiliste konkurentide kõrvaldamise eest

Saksamaa uus liidukantsler Friedrich Merz on teinud märgilise avalduse, mis võib muuta Saksamaa poliitilise maastiku suunda suurema sõnavabaduse suunas. Kui senine vasakpoolne retoorika on nõudnud Alternatiiv Saksamaale (AfD) keelustamist, siis Merz, seni tuntud kui kristlik-demokraatliku uniooni (CDU) pragmaatiline juht, on nüüd selle idee selgelt kahtluse alla seadnud. Tema sõnul meenutab selline tegevus liigagi palju poliitiliste vastaste kõrvaldamist, mitte demokraatia kaitsmist.

AfD osas on käimas kohtulik vaidlus seoses Saksa sisejulgeolekuameti (BfV) otsusega sildistada erakond „kindlalt paremäärmuslikuks“. Endine siseminister Nancy Faeser (SPD), keda seostatakse muuhulas vasakäärmusliku Antifa liikumise väljaannetega, kiirustas oma ametiaja lõpus läbi viima vastava klassifitseerimise, mida nüüd peetakse kiirustatuks ja läbipaistmatuks.

Merz ütles ajalehele Die Zeit, et „töö vaba demokraatliku korra vastu peab olema selgelt tõestatud, ja tõendamiskohustus lasub täielikult riigil“. Tema arvates ei tohi Bundestag ise käivitada partei keelustamise protsessi: „See lõhnab liiga palju poliitilise konkurentsi elimineerimise järele.“

Kui vasakpoolsed parteid – rohelised, SPD ja Die Linke – on nõudnud AfD viivitamatut keelustamist, siis Merz on selles küsimuses asunud hoopis rahustavamale ja kaudsemalt lepitavamale positsioonile. Merz ei hoidunud ka kriitikast Faeseri tegevuse suhtes. Tema sõnul ei ole 1100-leheküljeline raport, milles AfD tegevust hinnatakse, läbi teinud lubatud eksperthinnangut ja on koostatud kiirustades ning poliitilise surve all. „Ma ei tea selle raporti sisu – ja ausalt öeldes ei taha ka teada, enne kui siseministeerium on andnud oma ametliku hinnangu,“ sõnas ta. See hinnang võib tema sõnul võtta kuid.

Lisaks on kõlanud väiteid, et BfV hoiab teadlikult varjatuna tõsisemaid andmeid, mille kogumisel on kasutatud küsitavaid jälgimismeetodeid – seda väidet toetavad ka mõned Ameerika Ühendriikide mõjujõudu peegeldavad diplomaatilised sammud.

Merzi seisukohavõtt ei tähenda otsest toetust AfD poliitikale – kuid see annab märku, et CDU kantsler ei ole nõus minema kaasa vasakpoolsete parteide ideoloogiliselt motiveeritud poliitikaga.