Tallinna Kaitseväe kalmistul asuv Nõukogude sümboolikaga pronkssõduri monument sai ööl vastu pühapäeva visuaalselt muudetud. Monumendile kirjutati mõlemale küljele grafitina sõna „Küüditaja“. Politsei teatel oli tegu kahe isikuga, kelle isikud ei ole seni tuvastatud, ja algatatud on väärteomenetlus.
Sündmus leidis aset vahetult pärast seda, kui Eesti Sõjamuuseumi poolt tellitud turvafirma oli 9. mai – bolševistliku nn võidupüha – eelõhtuteks ja tähtpäevaks korraldatud valveteenuse lõpetanud. Muuseumi direktor Hellar Lill kinnitas, et suurem osa monumendile lisatud kirjadest on tänaseks puhastusfirma poolt eemaldatud.
Politsei- ja Piirivalveameti Põhja prefektuuri operatiivbüroo juht Vaiko Vaher lausus ERR-ile, et pronkssõdur on juba aastaid ühiskonnas tugeva vastandumise allikas. „Patrull kontrollis eile õhtul ümbruskonda, kuid teo toimepanijaid leida ei õnnestunud,“ ütles Vaher.
Monumendile kantud sõnum – „Küüditaja“ – viitab selgelt kommunistliku Nõukogude okupatsioonirežiimi veristele repressioonidele, sealhulgas Eesti rahvast tabanud massiküüditamistele 1941. ja 1949. aastal. Eestlaste jaoks ei sümboliseeri pronkssõdur mitte vabastajat, vaid okupatsioonivõimu kuritegusid ning sellega kaasnenud kannatusi.
Tegu on järjekordse protestiaktsiooniga, mis on seotud nimetatud monumendiga. Nii nagu varasemalt, mõistetakse ka seekord vara kahjustamine ametkondade poolt hukka, ent samas on ilmselge, et pronkssõdur jääb sümboliks, mis ühiskonnas tugevaid pingeid ja protestivorme esile kutsub.