2025. aasta suvel ärkab Otepää muinaslinnus taas ellu kui muistse vabadusvõitluse veretunnistaja. 4.–10. augustil esietendub seal lavastus „Armutu“, mille dramaturgia ja lavastuse taga seisab näitleja ja lavamees Marko Matvere. Tegemist on uustõlgendusega Henrik Visnapuu ajaloolisest näidendist „Otepää all“, mis jõudis samas kohas lavale 1933. ja 1934. aastal.
4.–10. augustil 2025 tuuakse Otepää Linnamäel lavale Henrik Visnapuu ajalooline näidend „Otepää all“ – seekord lavastaja Marko Matvere käe all uue pealkirjaga. „Armutu” toob publiku ette Eesti ajaloo ühe olulisema, ent vähe käsitletud peatüki – 1217. aasta Otepää lahingu, mis oli üks ristisõja-aegseid suurimaid lahinguid Eestis. Kolme nädala vältel püüdsid eestlased koos Pihkva ja Novgorodi vägedega vallutada Otepää linnust – eestlaste jaoks olulist tugipunkti. Lahingus osales üle 25 000 võitleja. Lahing lõppes eestlaste võiduga ning kogu Lõuna-Eesti puhastati võõrvägedest. See sündmus oli ristisõdijate seniseks suurimaks lüüasaamiseks ja eelmänguks Madisepäeva lahingule.
Henrik Visnapuu 1933. aastal kirjutatud näidend on loodud just vabaõhuetenduseks. Tollane teatrikriitika kiitis Visnapuud kui meest, kes suutis keerulise ülesande – ajaloolise vabaõhunäidendi – viia täiuseni. „Otepää all“ sisaldas massistseene, võitlusi, laule, valgustust ja helisid, mis äratasid mineviku otsekui elavana vaatajate ette. Seda teekonda jätkab ka tänavune lavastus pealkirjaga „Armutu“.
Lavastuse uus pealkiri on sügava tähendusega vihje muistse Sakala kuninga Lembitu nime võimalikule tõlgendusele. Keeleteadlaste hinnangul tuleneb nimi Lembitu kahest vastandlikust tüvest – „lemb-“, mis tähendab armastust, ja järelliitest „-tu“, mis võib muuta tähenduse kas „armastatuks“ või hoopis „armutuks“. Nii peitub selles nimes ühtaegu helluse ja halastamatuse potentsiaal. Just see kaheti mõistetavus avab tee lavastuse sisemise pingevälja mõistmiseks – see on lugu mehest ja rahvast, kes pidi ületama kaastunde, sest vabaduse hind nõudis otsustavat armutust.
Lavastuses astuvad üles tipptasemel näitlejad: Ester Kuntu, Üllar Saaremäe, Riho Kütsar, Indrek Saar, Imre Õunapuu ja paljud teised. Ajaloolise tõepära ja võitlusstseenide realismi eest seisavad muinasvõitluse klubide liikmed, kes toovad publiku ette keskaegsete lahingute toore ja karmi ilu. Etendused toimuvad kell 19.00, kestusega umbes kaks ja pool tundi, kahe vaatuse ja 30-minutilise vaheajaga.
Lavastuse ajalooliseks konsultandiks on arheoloog ja ajaloolane Ain Mäesalu, kelle uurimistöö muistsest Ugandist on lavastusele andnud tugeva teadusliku selgroo. Pärast iga etendust viib Mäesalu läbi hariva ekskursiooni Otepää Linnamäel, kus avab lahingu tausta, linnuse ehituskunsti ning toob välja uusi arheoloogilisi avastusi. Lavastuse korraldajaks on Otepää Linnamäe Ajaloo Selts, kelle missioon on taastada Eesti ajaloomälu väärikuse ja selgusega.