Sõda Ukrainas jätkub ägedate kokkupõrgetega, kuigi suured territoriaalsed liikumised on olnud piiratud. Rindel käivad pidevad kokkupõrked, suurtükitule vahetus ja strateegilised manöövrid, kuna mõlemad pooled püüavad leida vastase nõrku kohti ning samal ajal oma positsioone hoida. Järgneb põhjalik ülevaade viimastest arengutest peamistes lahingupiirkondades.
Kurski rinne: Venemaa edasitung ja Põhja-Korea kaotused
Kurski piirkonnas on jätkunud ägedad lahingud, kus Vene väed on saavutanud väikseid edusamme. Venemaa on vallutanud Sverdlikovo küla, liikunud edasi Põhja-Pogrebkisse ja taas hõivanud Fanasejevka. Ukraina väed on vastanud intensiivse suurtükitulega Vene positsioonide pihta Volfinski lähedal, püüdes vastase koondumist häirida.
Draamat lisab asjaolu, et Venemaa poolel võitlevad Põhja-Korea sõdurid on Nikolskiis kandnud ränki kaotusi. Vene kolonn, mis liikus avamaastikul, langes Ukraina miinide, droonide ja suurtükitule lõksu, mille tulemusena hukkus sadu sõdureid. Vaatamata kaotustele näitavad Põhja-Korea üksused kiiret õppimisvõimet ja kohanevad uue varustusega, kuid keelebarjäär takistab nende tõhusat integreerimist Vene vägedesse.
Samal ajal on Vene droonid jätkanud operatsioone, rünnates Ukraina vägesid Malaja Loknja lähedal ning soomusüksusi Sudžas. Ukraina 129. brigaad on aga suutnud Venemaa rünnakud edukalt tõrjuda, mis näitab nende kaitsepositsioonide tugevust.
Toretsk: Patiseis on murtud
Toretski lahing on pöördepunktis – Ukraina väed, eesotsas Azovi brigaadiga, on viimase kolme nädala jooksul surunud Vene väed tagasi Leonidivkas. Ukraina rünnakud on olnud halastamatud, jõudes linnakeskusesse ja ohustades Venemaa positsioone. See on oluline muutus, kuna Vene armee pole alates Ukraina vasturünnaku algusest suutnud piirkonnas uusi territooriume hõivata.
Rahvusvaheline Leegion on andnud täpseid lööke, kasutades automaatseid granaadiheitjaid Venemaa positsioonide hävitamiseks kuni 1,5 km kaugusel. Isolatsiooni jäänud Vene üksused likvideeritakse süstemaatiliselt, samal ajal kui Ukraina droonid ja suurtükivägi hoiavad Vene vägesid läänepoolse Toretski piirkonnas pideva surve all.
Tšassiv Jar ja Siversk: Venemaa rünnakute tõrjumine
Tšassiv Jari ümbruses jätkuvad Venemaa massilised suurtükirünnakud ja raketilöögid. Ukraina droonimeeskonnad on seevastu sihikule võtnud Vene soomusmasinad, sealhulgas nn „kilpkonnatankid“, mis on ehitatud droonirünnakute vastu.
Siverski piirkonnas püüdsid Vene väed Vasiukivkat vallutada mootorrattaüksusega, kuid Ukraina droonid hävitasid rünnaku kiiresti. 30. brigaad tõrjus ka teise mootorrattarünnaku Zaližne lähistel, kus tsiviilisikud – sealhulgas kassidega – liikusid ohtlikult lähedal lahingutsoonile.
Samal ajal on Ivanivske muutunud Vene vägede tugipunktiks, kuid Ukraina suurtükituli ja droonid on mitmel korral nende operatsioone seganud, takistades suuremaid rünnakuid.
Pokrovsk ja Andriivka: taktikalised manöövrid ja verised kokkupõrked
Pokrovski sektoris on Venemaa alustanud ebaõnnestunud rünnakut Udatšne suunas, mille Ukraina suurtükivägi halastamatult purustas. Samas on Ukraina väed kindlustanud Lysivka, kuid Vene väed on laienenud Baranivka ümbruses, muutes lahinguvälja pidevalt muutuvaiks.
Andriivka rindel on Ukraina väed strateegiliselt taandunud Ulaklõ idaosast, et vältida ümberpiiramist. Vene väed, kes on nüüd Ulaklõ hõivanud, on liikunud Kostjantõnopili suunas. Kuid Ukraina kaitse püsib tugev – Venemaa rünnakud nii Ulaklõ kui ka Kostjantõnopili vastu on Ukraina droonide ja suurtükitule tõttu peatatud.
Velõka Novosilka ja Zaporižžja: edusammud ja kaotused
Venemaa on edenenud umbes kaks kilomeetrit Velõka Novosilka piirkonnas, vallutades Novootšeretuvate ja Novosilka, hoolimata Ukraina suurtükiväe vastutulest. Samal ajal on Ukraina 110. brigaad aktiivselt sekkunud Vene rünnakutesse põhjas, aeglustades nende edasitungi.
Zaporižžjas on Ukraina jätkanud ründetegevust. 128. brigaad hävitas Vene ründeüksuse kilomeeter lõuna pool Pjatõhatkõt, näidates, et Ukraina suudab täpse tulega vastase tegevust pärssida.
Herson: löögid sõjalistele objektidele ja tsiviiltaristule
Hersoni piirkonnas ründas Ukraina õhujõud tehast Oleškõ idaosas, mida kahtlustatakse lõhkeainete tootmises. Löök tabas maa-alust laorajatist, kuid peahoone jäi terveks. See oli juba teine rünnak tehase pihta, mis viitab selle strateegilisele tähtsusele.
Venemaa vastas kolme pommilöögiga Hersoni kesklinnale, jätkates oma tsiviilobjektide vastu suunatud terrorikampaaniat. Samuti hävitati Vene suurtükiväe positsioon 15 km kaugusel Dnepri jõest, mis vähendab Venemaa tulejõudu piirkonnas.
Venemaa taristu rünnaku all
Lisaks lahinguväljale on Ukraina suurendanud strateegilisi lööke Venemaa infrastruktuurile. Seitse droonirünnakut kahjustasid Kaspia naftatorustiku suurimat pumpamisjaama, vähendades naftavoogusid 30% võrra – remont võib kesta kaks kuud.
Samuti on rünnatud Venemaa naftatöötlemistehaseid, sealhulgas Iljitši, Tuapse, Rjazani ja Sõzrani tehaseid, mis võivad viia tootmise seiskumiseni.
Lisaks on Venemaaga seotud laevade vastu aset leidnud mitu plahvatust. Itaalia sadamas seisev tanker Seajewel plahvatas kahel korral, samas kui Türgi rannikul tabas sarnane saatus tankerit Seacharm ja Liibüa lähedal Grace Ferrumit.
Geopoliitilised pinged ja diplomaatilised manöövrid
Lääne toetus Ukrainale on sattunud surve alla. USA diplomaatilised allikad viitavad, et Ukrainale anti mõista: kui nad ei lepi teatud kaevanduslepingutega, võib nende ligipääs Starlinkile katkeda. Samal ajal on USA väidetavalt jätnud Ukraina kõrvale rahuläbirääkimistest Venemaaga, sundides neid aktsepteerima territoriaalseid kaotusi ja loobuma NATO ambitsioonidest.
Zelenskõi on sellised tingimused kategooriliselt tagasi lükanud, kinnitades, et ilma Ukraina osaluseta saavutatud kokkulepped ei ole kehtivad.
Rindel pole suuri muutusi, kuid sõda jätkub ägedalt. Ukraina vastupanuvõime ja strateegilised löögid määravad, kuidas olukord järgnevatel nädalatel kujuneb.